Jak upravit dům pro vozíčkáře?

Pokud máte člověka s handicapem pouze hostit, provádět rozsáhlé úpravy na domě je zbytečné. Pokud se však něco přihodí například ve vaší rodině a člověk, s nímž dům sdílíte, se ocitne na vozíčku, jsou úpravy domu nutností pro jeho pohodlnější žití. 

Ačkoliv změny často nelze dovést na všech místech k dokonalosti, mnohé úpravy jsou nezbytné a nemusí ani příliš zasáhnout do rozpočtu.

Vchod do domu

Pokud se do vašeho domu vchází po schodech, budete muset nainstalovat také šikmou plošinu. V potaz musíte brát její sklon, abyste vozíčkáři co nejvíc usnadnili výjezd po ní.

Zvážit musíte také rozšíření dveří, protože klasická šířka devadesát centimetrů by vozíčkáři nemusela stačit. Odstranění prahu není nutností, ale vozíčkář to jistě ocení.

Podlaha a schody

Zejména pokud s vozíčkářem žijete nebo se u vás nějaký pohybuje častěji, problémem se můžou stát koberce. Dřevěné parkety či koberce s vysokou tkaninou byste měli nahradit koberci s nízkou tkaninou – nejenže tak usnadníte vozíčkáři pohyb po místnosti, ale zmírníte i výši hluku, který vozíček vydává a zabráníte poškození materiálů.

Schody budou vozíčkáře trápit vždycky. Pokud nemáte dostatek financí ke zřízení výtahu či schodišťové plošiny nebo schodišťové sedačky, zařiďte dům tak, aby měl handicapovaný vše potřebné v přízemí. Možná budete i zde muset rozšířit futra dveří či snížit prahy.

Nábytek

Změnám se nevyhnete ani v interiéru. Odstraňte všechny zbytečné překážky, jako jsou elektrické kabely, kožešinové koberce či nepoužívané stolky.

Budete také muset snížit kuchyňskou linku, aby si na ni mohl vozíčkář pokládat potraviny, případně si je i sám zpracovat. Nezapomeňte, že linka by měla lehce přesahovat skříňky pod ní, aby k ní mohl vozíčkář co nejblíž zajet.

Velké úpravy bude potřeba provést také v koupelně. Nezapomeňte udržovat dům v perfektní čistotě, abyste zamezili možným úrazům.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*