Vitamín nezbytný pro život. Vitamín C

Vitamín C. Když na něj přijde řeč, každého asi hned napadne, že ho obsahují citrusy. Hodně lidí si myslí, že nejvíc je ho právě v nich. To ale není tak úplně pravda. Citrony, grepy, pomeranče a podobné plodiny, mají sice tohoto pro život důležitého vitamínu dostatek, rozhodně ho ale nemají nejvíc. V mnohem větším množství se vitamín C objevuje třeba v paprice, černém rybízu nebo šípku. Ačkoli by to možná málokdo řekl, tyhle plody ho mají dokonce čtyřnásobně víc než například citron.

 

Ale proč je vitamín C pro člověka vůbec důležitý? Důvodů je několik a jsou to velmi zásadní důvody. Jedním z nich je, že ho lidský organismus jednoduše potřebuje pro své základní funkce. Kdo svému tělu nedodává vitamín C, riskuje nabourání svého imunitního systému a celkové oslabení. Lidské tělo si ale vitamín neumí vytvořit samo, a pokud ho dostane, dost špatně s ním hospodaří, takže jeho zásoby musejí být neustále doplňovány, a to nejlépe z přírodních zdrojů, jako jsou třeba výše uvedené ovoce a zelenina.

citron

 

Pokud má člověk vitamínu C dlouhodobý nedostatek, můžou se u něj objevit velmi nepříjemné zdravotní problémy. Jako příklad nám mohou sloužit námořníci z dřívějších dob, kteří na svých dlouhých cestách po moři vitamínem C mohli být zásobeni jen velmi těžko.

 

Jako důsledek toho mohli dostat kurděje, což je nemoc, která není vůbec příjemná a rozhodně by se neměla podceňovat. Projevuje se fyzickou slabostí, a hlavně krvácením z dásní a do svalů. Takovým lidem mohou vypadat zuby, onemocnět cévy, které už potom nejsou schopny rozvádět krev po těle se stejným efektem jako u zdravého člověka. Naštěstí, léčba kurdějí je poměrně jednoduchá – stačí opět v těle doplnit zásoby vitamínu C a rekonvalescence potrvá pouhých pár dní.

 

V dnešní době už se s nedostatkem tohoto vitamínu setkáváme jen málo. Většinou je to ve velmi chudých zemích, kde obyvatelé nemají dostatek jídla na dodržování vyvážené stravy. Ve vyspělých zemích je ale riziko onemocnění kurdějemi či jinými nemocemi způsobenými nedostatkem tohoto vitamínu naštěstí vcelku nízké.

Vitamín C je jedním ze základních živin nezbytných pro život a naše tělo ho nezbytně potřebuje. Je jedno, jestli ho budeme brát z citrusů nebo z šípků, ale každopádně bychom ho měli tělu dodávat v dostatečném množství.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*