Hippies

 

O tomto hnutí určitě každý z nás alespoň okrajově slyšel, ale kde se vlastně vzalo a co konkrétně reprezentovalo? Jaké lidi a životní postoje mělo za cíl sdružovat, jak chtělo ovlivnit svět? Pojďme si daném tématu povědět trochu blíže…

Hippies vznikli v šedesátých letech minulého století ve Spojených státech Amerických. Toto hnutí přicházelo s novým pohledem na svět, po dvou nejkrvavějších válkách lidstva hlásalo absolutní mír všeho a všech, volnou lásku (tzv. free love), velmi silný vztah člověka a přírody, duševní svobodu a zejména revoltu proti společenskému zřízení, které bylo v té době ve většině zemí světa silně konzervativní a proti v zásadě anarchistickému hnutí „Květinových dětí“ se pochopitelně vymezovalo. Hesla jako Make love, not war! (Milujte se, neválčete!) nebo Let your minds be free! (Osvoboďte svou mysl!) v podobě pokračovatelů tohoto hnutí vlastně žijí dodnes.

Celosvětový mír byl jedním z hlavním cílů Hippies, i proto se jeho příslušníci účastnili mnoha demonstrací proti válce ve Vietnamu, které často sami organizovali. Asi nejslavnějším protestem proti vietnamské válce se stal festival ve Woodstocku, na němž se během čtyř srpnových dnů roku 1969 představilo na čtyřicet zpěváků a skupin, mezi nimi i proslulý Jimi Hendrix. S koncem této války v polovině 70. let ale přišel postupný útlum tohoto hnutí, které už v moderní době nemá takové účinky na společnost jako na sklonku 60. let.

Navzdory tomu, jak je vnímala společnost, „Hippie“ neměli s drogami obvykle mnoho co do činění, ale ti, kteří se skutečně zapsali do dějin (jako například frontman skupiny The Doors Jim Morrison), se stali slavní i díky svým drogovým eskapádám.

Příslušníci hnutí Hippies se často sdružovali do různých komun, kde se snažili žít v souladu se svým okolím, zejména pokud šlo o přírodu (podle hesla Žij a nech žít!). Proslulí jsou hlavně díky nošení dlouhých vlasů, pohodlným a volným oblečením, které kontrastovalo se „standardním“ oděvem své doby a volnou láskou, tzv. free love.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*