Alkohol jako celospolečenský problém. Lze se alkoholismu zbavit?

Pro společnost je alkohol bezpochyby problémem, ale toto téma často nemívá takovou pozornost, jakou by si zasloužilo. Možná je to dáno i tím, že například právě Češi jsou obecně konzumaci alkoholu poměrně nakloněni. Pití piva se zde v podstatě za konzumaci alkoholu ani nepovažuje a na různých oslavách a party teče alkohol často proudem. A to už se nebavíme pouze o pivu, případně vínu, ale samozřejmě o tvrdém alkoholu. Je zejména na vás, jakým způsobem k alkoholu přistupujete, protože společnost vás před ním neochrání.

Do závislosti spadnete snadno

Potenciální problém je v tom, že každý člověk může mít bezpečnou míru konzumace alkoholu někde jinde, a dříve než si to uvědomí, tak tuto hranici překročí. Právě v tom spočívá nebezpečnost konzumace alkoholu. Pokud se ptáte, jak poznat alkoholika na první pohled, tak to rozhodně není jednoduché. Za alkoholika nemůžete označit každého, kdo má zrovna sklenkou v ruce, ale můžete takového člověka označit za potenciálně ohroženého právě alkoholismem. Rozvoj závislosti totiž probíhá velice plíživě a nenápadně. Řada lidí si samozřejmě také vůbec nepřizná, že by mohli mít s alkoholem nějaký problém, nebo že se do této situace blíží.

Je alkoholismus vyléčitelný?

Je a není. Záleží na tom, jakým způsobem definujeme vyléčeného alkoholika. Stav, kterému se dnes říká, že je člověk vyléčeným alkoholikem, totiž nikdy neznamená návrat do úplně původního normálního stavu. Vyléčený alkoholik znamená:

  • Celoživotní abstinenci
  • Snadné a rychlé propadnutí závislosti znovu

Právě proto, že vyléčení alkoholici mají obecně tendence opět rychle propadnout závislosti, jakmile se znovu chytnou sklenky s alkoholem, je nutná zejména celoživotní abstinence. Samotná léčba závislosti na alkoholu potom spočívá ve zmírňování abstinenčních příznaků a postupnému přechodu právě do stavu, kdy už nemusí dotyčná osoba přijímat žádný alkohol. To je stav, kdy už nedochází k projevům na jejím psychickém zdraví a abstinenčním příznakům.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*