Jak posílit svou imunitu v zimním období?

Oslabená imunita trápí v zimních měsících každého z nás. Jak ji posílit a udržet ve zbytku zimy ve formě?

Imunitní systém to v zimě nemá jednoduché. Všechny orgány pracují naplno, musí odolávat zvýšenému množství virů a bakterií. V zimě jsme také mnohem více unavení, přepracovaní a vystresovaní. Ani to našemu zdraví neprospívá.

Nejohroženější jsou děti a staří lidé

Dětský organismus ještě není zcela vyvinutý a ten stařecký už zase neslouží tak dobře, i proto postihují chřipky a další typicky zimní onemocnění nejčastěji tyto věkové skupiny. Potrápit mohou však i dospělé, obyčejně zdravé jedince. Proč?

Další příčinou oslabení imunitního systému je omezený příjem vitamínů a dalších výživných látek. V létě je snadné dopřávat si každý den čerstvé ovoce a zeleninu, v zimě máme sklony tyto potraviny z jídelníčku kvůli nepříliš snadné (cenové) dostupnosti vyčleňovat.

Změňte jídelníček

Je prokázáno, že imunitnímu systému neprospívají ani příliš tučná, mastná a kalorická jídla. Snažte se je proto i v zimě omezovat, raději je nahraďte zeleninou nebo luštěninami, které jsou skladné a velmi zdravé. Dodržujte pitný režim a dopřejte si každý den alespoň jeden kousek ovoce či zeleniny – vhod přijdou například jablka či cibule.

Důležitou složkou je také pohyb. Tělesnou aktivitou vyplavíte z těla nejen energii a tuky, ale také škodlivé látky, které se v těle usazují. Bohatě stačí chvilka efektivního cvičení či procházka na čerstvém vzduchu.

Nezapomeňte na enzymy

Také enzymy mají v našem těle – ve střevní mikroflóře důležité pro funkci sliznice střeva – nezastupitelné místo. V dobách, kdy je náš imunitní systém oslaben, se však nerozmnožují tak rychle a je nutné je doplňovat i zvenčí. K tomu mohou napomoct přípravky jako Wobenzym.

Nezapomeňte na své zdraví dbát v každém ročním období.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*