Proč a jak se stát vegetariánem

Není snazší cesta se stát vegetariánem, než prostě nejíst maso. Není to však tak jednoduché. Především je nutné rozlišovat mezi vegetariánstvím a veganstvím, tyto pojmy a jejich smysl si lidé často pletou. Zatímco vegetarián nejí přímo pouze maso, vegan nejí nic živočišného původu, tedy například ani vejce či mléko. Veganství je tak mnohem přísnější. Základními potravinami obou skupin je však zelenina, luštěniny, ovoce, obilniny a další bezmasé, respektive neživočisné produkty. Můžeme tedy v podstatě říci, že vegetarián nejí maso, tady jak bylo řečeno na začátku.

Vegetariáni často konzumují i to, čeho si ti, kteří jí maso, ani nevšimnou

Důvodem, proč člověk přejde na vegetariánskou stravu, je mnoho. Počínaje tím, že si myslí, že bezmasá strava je zdravější, přes důvody vůči zabíjení zvířat až po náboženskou podstatu. Co se zdraví týče, dokáže bezmasá strava takřka nahradit maso. Například bílkoviny je možné konzumovat díky sóji, také těstoviny mají velký podíl bílkovin. Vegetariánská strava obsahuje v jídelníčku také spoustu surovin, které běžně mnozí lidé ani nejí. Například pohanka, jáhly, extrudovaná kukuřice, pufovaná rýže a mnoho dalších. Mezi oblíbené patří luštěniny, obiloviny a čerstvá i vařená zelenina. Hutné zeleninové polévky či například houbová omáčka jsou výborným jídlem celkově. Vegan by však nemohl ani omáčku, obsahuje mléko či vaječné těstoviny obsahující slepičí vejce.

Averze vůči zabíjení zvířat je vážným důvodem k cestě vegetariánství

Velmi závažným důvodem je averze vůči zabíjení zvířat. Jejich zabíjení je často velmi kruté. To je jeden ze stále častějších důvodů, proč nejíst maso. Sám sobě si dokázat, že člověk nepotřebuje zabíjet zvířata, aby se najedl. Je opravdu nutné, aby kvůli nám lidem umíraly tisíce zvířat denně? Averze vůči zabíjení je častým motivem proč se stát vegetariánem. Člověk nechce podporovat zabíjení zvířat. Vegetarián si tak nedá nejen maso, ale například ani plněné tortellini šunkou, salámy, polévky s masovými knedlíčky nebo pizzu s kousky kuřecího masa či jen se šunkou. Zabíjení zvířat považuji za rozumný důvod, proč omezit či dokonce zcela vypustit maso. Máme averzi vůči zabíjení psů v Číně či pojídání hadů. Ale je to přece naprosto stejné jako zabít krávu či prase! Nerozlišujme zvířata, umírají všechny stejně.

I náboženství hraje roli

Pak jsou tu důvody náboženské. V řadě náboženství je maso zkrátka tabu a pojídání zvířat je považováno za vraždění zvířat. Souvisí to také se zabíjením zvířat kvůli jídlu. Vegetariánství je zkrátka směr stravování, kterým se lidé vydávají dobrovolně a mají důvody, proč tak učinit. V podstatě maso k životu nepotřebujeme, jeho živiny dokážeme nahradit a navíc vegetariáni konzumují i mnohem zdravější produkty. Vegani už jsou omezeni velmi striktně, nejí nic, co obsahuje jakoukoli živočišnou stopu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*