Jak prodloužit životnost řetězu?

By: Mad House Photography

Řetěz není zrovna z těch součástí kola, které by byly nějak extrémně levné. Je však zapotřebí uvědomit si, že odkládanou výměnou opotřebovaného řetězu způsobíme daleko větší škodu a vyšší náklady na opravu řetězu tím, že zvyšujeme nároky a opotřebování pastorků kazety a převodníků. Životnost řetězu nám přitom jednoznačně prodlouží jeho správná a pravidelná údržba, kromě toho však existuje i několik dalších rad, jak životnost řetězu prodloužit.

Několik rad a tipů

  • Přehazovačky umožňují přehodit řetěz přes několik pastorků najednou. Toto však nedoporučujeme – řetěz se mezi kazetou a kladkami přehazovačky kříží a jeho životnost se podstatně snižuje. Tento způsob řazení je určený pouze pro závodníky v extrémních podmínkách. Rekreačním cyklistům stačí přehodit na vedlejší pastorek a prošlápnout pedály. V případě, že potřebujeme přehodit o několik pastorků, můžeme tak učinit postupně.

Na životnost řetězu má velký vliv i správné řazení. Ačkoliv tvar zubů na převodníku a pastorcích a i tvar samotných článků řetězu nabíhání řetězu na tyto zuby usnadňuje, je dobré při přehazování v intenzitě záběru do pedálu na chvíli ubrat. Tím řetězu umožníme přesně naběhnout na požadovaný převod – a tím i prodlužujeme jeho životnost.

  • Životnost řetězu snižuje i jeho křížení při jízdě, tj. neměl by být zařazen malý převodník současně s malým pastorkem kazety, nebo naopak velký převodník a největší pastorek kazety. Doporučujeme naučit se řadit k největšímu převodníku tři až čtyři nejmenší pastorky kazety, k prostřednímu převodníku tři až čtyři prostřední pastorky a k nejmenšímu převodníku tři až čtyři největší pastorky kazety. Tímto způsobem řazení sice „ztratíme“ několik převodů, nicméně je pravdou že některé převody se „překrývají“ a je lepší mít zařazený takový převod, při kterém se řetěz méně kříží.
  • A poslední rada na závěr – když kolo odkládáme, a to i na kratší dobu (třeba během odpočinku či občerstvení na cestě), zařadíme nejmenší převodník a nejmenší pastorek. Řetězu tím sice moc nepomůžeme (ale ani neublížíme, jelikož není v zátěži), ale uvolníme struny přehazovačky a přesmykače, čímž prodloužíme jejich životnost.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*