Pěstujte kustovnici čínskou!

Plody kustovnice čínské jsou prý nejhodnotnější na světě. Jejich užívání totiž prý podle tradiční čínské medicíny zlepšuje vitalitu, prodlužuje život a podporuje sexuální apetit. Jak ji pěstovat?

 Kustovnice čínská, neboli goja, je opadavá, mrazuvzdorná keřovitá trvalka, proto ji můžeme bez problémů pěstovat i v našich klimatických podmínkách.

Jak tedy kustovnici pěstovat?

Opatrně vyjměte zakoupené rostliny a zasaďte je do připravených jamek tak hluboko, jako byly předtím v kontejneru. Na dno jámy můžete před zasazením dát kompost nebo vyzrálý hnůj. Sázejte rostliny ve vzdálenosti alespoň 2,5 metrů od sebe, neboť mají širokou korunu a budou potřebovat dostatek prostoru.

Okolí kmínků zbavte plevele a obsypejte mulčovacím materiálem. Během růstu tvarujte keřík do podoby stromku. Abyste si zajistili rychlou násadu plodů, vyberte v prvním roce pěstování 3-5 rovnoměrně rozmístěných postranních větví, které budou sloužit jako základ koruny. Seřízněte je na délku 10 až 20 centimetrů. Dalších několik větví nechte růst bez zaštipování. V druhém roce pěstování vyberte jeden silný výhon ze spodního patra jako prodloužení kmene a opět jej zkraťte o 10 až 20 centimetrů. Ponechte pět výhonů, které budou tvořit druhou plodící plochu, a všech ostatních výhonů z hlavního kmene se zbavte. Takto postupujte i ve třetím, čtvrtém a pátém roce.

 

Proč kustovnici pěstovat?

Konzumace čerstvých plodů goji značně posiluje imunitu, snižuje krevní tlak a zlepšuje zrak. Pravidelné pití čaje, jehož příprava je stejná jako například příprava šípkového čaje, zlepšuje funkci jater a ledvin a snižuje hladinu cholesterolu. Údajně mají afrodiziakální účinky pro muže středních let, pomáhají však i ženám především ve zpomalování procesu stárnutí.

V Číně znají její zázračné vlastnosti už celá staletí. Poznejte je také vy!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*