Pár tipů, jak si díky józe protáhnout záda

Záda nás bolí z mnoha důvodů. Nejčastěji za to může způsob, jakým trávíme dny, v jaké poloze spíme v noci, ale také to, jestli cvičíme správně nebo jestli žijeme ve stresu. Jak se tedy „správně“ narovnat?

Na bolest zádových svalů je nejlepším lékem správný pohyb. Tím může být právě například jóga. Cvičení jógy se doporučuje jak mladým, tak starším osobám. Existuje totiž celá řada jógových pozic, které s bolestí zad pomáhají, navíc dokáží zmírňovat stres. Co tedy provádět?

Pozice dítěte

Chcete-li si uvolnit dolní část zad, vyzkoušejte tuto snadno proveditelnou, člověku velmi přirozenou pozici. Klekněte si na zem, posaďte se na paty tak, aby se dotýkaly stehen. Pomalu se předkloňte a přitom pokládejte trup na přední část stehen. Paže položte před sebe. Věnujte zvýšenou pozornost dýchání do dolní části trupu, v pozici vydržte alespoň jednu minutu.

Pozice kobry

Lehněte si na břicho, nohy nechte natažené rovně. Pokrčte paže v loktech, dlaně by měly být na úrovni ramen. S výdechem zvedněte hrudník, hlava by měla zůstat ve stejné výšce. Držte lokty ohnuté a vydržte takto po dobu třiceti vteřin. Poté si chvilku odpočiňte a opakujte celkem třikrát.

Pozice kočky

Země se dotýkají dlaně a kolena. Pokud vás kolena na tvrdé zemi bolí, dejte pod ně polštářek. Dlaně by měly být v úrovni ramen, kolena v pravém úhlu k bokům. Zhluboka se nadechněte a s nádechem prohněte páteř, břišní svaly táhněte směrem k podlaze, propněte krční páteř. Při výdechu se nahrbte, bradu přitáhněte k hrudi, stáhněte kostrč a uvolněte svaly. Tento postup opakujte pětkrát.

Jóga se vyznačuje tím, že přivádí člověka zpět k přirozeným pohybům, které mu dokáží pomoci od bolesti. Vyzkoušejte tyto obyčejné pozice, které děti či zvířata provádí dennodenně, a uvidíte, že se bolesti zad a nadměrný stres brzy rozplynou.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*