Proč chodit na pravidelné preventivní prohlídky?

Preventivní prohlídka je důležitou součástí péče o lidské tělo. Mohou odhalit případné choroby a to od těch lehčích až po ty závažné. Systém prevence je dnes velmi rozšířen. Můžete se o své zdraví a celkově o své tělo starat už v mladém věku. Preventivní prohlídky jsou hrazeny.

Na co všechno máte nárok?

Jak by měla řádná preventivní prohlídka vypadat? A stačí jít jen k obvodnímu lékaři nebo máte chodit i někam jinam? Preventivní prohlídka může probíhat u vašeho praktického lékaře, u zubního lékaře, gynekologa. Dále jsou možné preventivní prohlídky u dalších lékařů, například u očního doktora, na alergologii, urologii a podobně.

Prohlídka u praktického lékaře

Nemáte-li nějaké zdravotní obtíže, pak máte nárok na vyšetření jednou za rok. Na rozdíl od dětí nepřichází žádné pozvánky, musíte si tento čas hlídat sami. S lékařem doplníte anamnézu, zjistíte, jak jste na tom s poruchami tuků, metabolismem a podobně. Mělo by také dojít ke kontrole očkování proti tetanu. Lékař by vám měl prohlédnout kůži, podívat se do krku, vyšetřit uzliny a štítnou žlázu, zkontrolovat srdce, plíce, změřit krevní tlak, prohmatat břicho, zkontrolovat ledviny. Orientačně vyšetřit zrak, sluch, moč.

Návštěva zubního lékaře

Zubaři jsou dnes nedostatkovým zbožím, proto je nutno k nim chodit pravidelně. Ne jeden zubař vás může ze své evidence vypsat, když k němu nebudete pravidelně docházet. Prevence je ideální každého půl roku.

Návštěva gynekologa

Každá dívka od 15 let by měla chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke gynekologovi. Součástí prevence je zjištění anamnézy, popřípadě sdělíte lékaři nějaké své obavy, problémy, kterými trpíte. Poté následuje klasické vyšetření a pacientka může být poučena o vyšetření prsu. Ženy nad 45 let pak mají mamografické vyšetření hrazeno jednou za dva roky.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*