Vodní meloun: má nějaké zdravotní přínosy?

Vodní meloun se dnes těší velké oblibě. Obvykle jej jíme jako svačinku mezi hlavními jídly nebo slouží jako sladký zákusek po mastném obědě. Vodní meloun toho nabízí mnohem víc – přinášíme vám informace o jeho zdravotních přínosech.

Contents

Protizánětlivý

Jedním ze zdravotních přínosů vodního melounu je protizánětlivost. Vodní meloun obsahuje lykopen, který potlačuje různé zánětlivé procesy v těle. Ve vodním melounu najdeme také cholin, který pomáhá léčit chronické záněty. Vodní meloun snižuje záněty, kterou jsou spojené s poškozováním buněk, které trpí kouřením, stresem, onemocněními a znečištěním.

Protirakovinový

Dalším přínosem jedení melounů je prevence rakoviny. Podle Authority Nutrition obsahuje vodní meloun lykopen a další látky, které mají protirakovinové účinky a pomáhají předcházet vytváření rakovinových buněk ve střevech. Kromě lykopenu má vodní meloun vitamín E, který zabraňuje růstu nádorů.

Pro diabetiky

Vodní meloun nabízí úlevu diabetikům. Obsahuje totiž aminokyselinu L-arinin, která má pozitivní účinky na hladinu insulinu a glukózy v krvi.

Kardiovaskulární zdraví

Vodní meloun pomáhá také zvýšit zdraví srdce a žil. Extrakt z vodního melounu prý pomohl snížit krevní tlak u obézních lidí. Studie zjistily, že vodní meloun dokáže podpořit činnost tepen. S těmito vlastnostmi je vodní meloun schopný předcházet kardiovaskulárním onemocněním, jako je hypertenze, onemocnění tepen nebo infarkt. Vodní meloun obsahuje také citrulin, který zvyšuje průtok krve v žilách a podporuje muže, kteří mají problémy s erekcí. Účastníci studie měli vypít tři až šest šálků čerstvého džusu z vodního melounu denně, po třech týdnech se jim zvýšila hladina argininu v krvi o 12-22 %.

Vodní meloun je velmi výživné ovoce. Jeho zdravotní přínosy jsou jedním z důvodů, proč bychom si ho měli dopřát v průběhu celého dne.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*