Pěstujeme bonsaj

Máte-li v sobě uměleckého ducha a zároveň rádi zdobíte svůj byt zelení, měli byste si vypěstovat bonsaj, miniaturní strom v misce.

Bonsaj znamená umění miniaturizace stromů a jejím cílem je propojit skrze strom v misce působící starobylým dojmem umění a pěstitelství. Bonsaje si můžeme koupit v každém zahradnickém centru, nejčastěji se prodávají fíkusy a citrusy. Tyto stromky většinou nemají valnou uměleckou hodnotu, nebo ji rychle ztrácí, když stromek přeroste a přestane se umělecky tvarovat. Na vlastní pěstování jsou vhodnější venkovní bonsaje.

Vyberte správný strom

Jednou z výhod pěstování venkovní bonsaje je levnější cena. Materiál k netvarovanému mladému stromku seženete mnohem levněji, nebo si nějaký semenáček můžete najít v lese. Použijte stromy, které v našich klimatických podmínkách dobře přezimují.

Mezi nejvhodnější stromy patří borovice, jalovec, modřín, javor, dub, habr, lípa, buk a jiné.

plant-1645812_640

Nůžky a drátky

Mladý stromek zasaďte hned zjara či na podzim, dbejte na to, aby kořeny byly co nejméně poškozené. Zpočátku zvolte lehce zastíněný záhon na zahradě, později můžete stromek přesadit. Následuje umělecký proces. Investujte do kvalitních nůžek a zakupte si i drátky, které vám usnadní tvarování větviček a kmene. Stromky drátujte odspoda.

environmental-protection-683437_640

Zapojte představivost

Pokud si bonsaj koupíte, připravíte se o samotný proces tvoření. Jestliže se nebojíte zapojit představivost, vypěstujte si raději vlastní bonsaj. Existuje celá řada tipů a triků, jak si se stromkem poradit, aby vypadal co nejvíc starobyle. Bonsaje se dělí do několika kategorií podle počtu kmenů, stylu tvarování, uspořádání větví a kořenů či osazení stromu, výběr je jen na vás.

Pokud jste ten typ člověka, který rád sklízí plody svého úsilí, vypěstováním bonsaje tak možná naplní vaše duševní potřeby. Zkuste to!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*