Proč by děti měly být každý den v přírodě?

Mnoho rodičů si stále neuvědomuje, jak velký vliv má na rozvoj dítěte pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu. Dlouhé procházky je potřeba zařadit už s pár dní starým miminkem a je dobré v pobytu venku v raném dětství co nejvíce vytrvat. Nastavíte tak dítěti určitou normu a dáte mu to nejlepší do života!

Děti by měly každý den natáhnout alespoň na pár chvil staré dívčí a chlapecké tepláky a vyrazit do přírody pořádně si zablbnout, proběhnout se, a hlavně nadýchat čerstvého vzduchu. Vliv to bude mít na kvalitu jejich spánku, rozvoj imunitního systému i celkové fyzické zdraví. Čas venku by stejně tak měli trávit i dospělí, ale rozličné povinnosti už jim to často nedovolí v takovém množství.

Contents

Kolik času trávit venku?

Některé zdroje uvádí, že pro správný vývoj dítěte a zejména pro jeho imunitní systém je potřeba trávit venku denně minimálně 4 hodiny, a to za každého počasí. Zkuste to někdy uprostřed sychravého podzimu dodržet a věřte, že to je opravdu náročná výzva. Ale není potřeba vše dodržovat na sto procent. Zkrátka si jen stanovte pravidlo, že úplně za jakéhokoliv počasí půjdete s dítětem ven.

S miminkem v kočárku to je ještě poměrně snadné a dlouhé procházky s kelímkem kávy jsou pro maminky většinou příjemným zpestřením a příležitostí, jak bojovat s poporodními změnami na těle. Čím více ale děti rostou, tím se to stává náročnější. Dvouleťáci se vyválí a promočí v první kaluži, starší děti už často kladou silný odpor a ven se jim často nechce. Buďte ale nekompromisní a alespoň na hodině denně venku trvejte i v zimě a dešti.

Na co všechno má pobyt venku vliv?

Rozvoj imunitního systému je základ. Změny teplot, vybočení z komfortní zóny, občas nějaké to olíznutí hlíny či kamínku i sluneční svit. To všechno má za následek, že se imunitní systém dítěte rozvíjí správným směrem. K tomu přidejte fakt, že venku je dítě fyzicky vždy mnohem aktivnější než doma, takže pracujete na jeho fyzičce, obratnosti i prevenci nadváhy.

Spousta nemocí a neduhů je také způsobena nedostatkem vitamínu D, který se dá skvěle získávat ze slunečního svitu. Neorganizovaný pobyt venku také rozvíjí fantazii a podporuje nové nápady na hry. Pobyt v zeleni dá odpočinout očím unaveným od častého koukání do obrazovek a podporuje správný vývoj zraku.

Pozitiva bychom mohli vyjmenovávat do nekonečna, ale zmiňme závěrem ještě jeden argument. Jistě všichni znáte pocit, kdy jste celý den zavření v kanceláři, vaše tělo je unavené, mysl vyčerpaná. Stačí desetiminutová procházka při cestě na tramvaj nebo domů a vaše mentální rozpoložení je okamžitě jiné. Tak přesně takhle to mají i děti!

Připravte si patřičnou výbavu

Chcete-li s dětmi opravu trávit hodiny denně na čerstvém vzduchu, neobejde se to bez kvalitního oblečení. Dívčí a chlapecké softshellové kalhoty jsou nejlepší volbou pro pobyt v přírodě, ať už na zahradě nebo na horách. Hodí se téměř do každého počasí, rychle schnou a velmi snadno se udržují. Ideálně je zkombinujte s dívčími a chlapeckými softshellovými bundami, přidejte kvalitní boty a máte vystaráno.

Pokud máte dětí více, volte u těchto kousků neutrální barvy, softshell vydrží dlouho, a děti proto mohou po sobě dědit. Nezapomeňte si pak připravit kousky na velkou zimu, kdy se hodí celotělové kombinézy, či na déšť, při němž využijete pogumované kalhoty a bundy.

Běžte do toho! Poděkují vám děti i vaše tělo

Rozhodnete-li se opravdu s dětmi trávit čas venku každý den, neváhejte a zkuste to. Věřte, že za pár týdnů bude každodenní procházka středobodem dne a ani vám se ji už nebude chtít vynechat. Pozitivní dopad totiž bude mít také na váš život.

Každý den mimochodem nemusí jít o dlouho procházku, někdy se jen toulejte po lese, dlouhé minuty se houpejte na dětském hřišti, udělejte si piknik na rozkvetlé louce, věnujte se sázení květin na balkoně nebo zahradě, usrkávejte limonádu na zahrádce restaurace, hrajte si s dětmi na honěnou nebo jen lelkujte na lavičce v parku a pozorujte děti při hře. Příležitostí trávit čas venku je nepřeberné množství a věřte, že vám i dětem mnohonásobně zvýší kvalitu života.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*