Léčivky, které vám za oknem nemohou chybět

Součástí každé správné domácnosti by mělo být několik květináčů s léčivými bylinkami, které se dají uplatnit nejen na poli zdraví, ale i v kuchyni. O které květinky se jedná?

Léčivky jsou bylinky, které zlepšují naše trávení, působí antistresově, zmírňují bolest či detoxikují organismus. Pěstovat je můžete na okně i na balkóně, a některé by vám doma rozhodně neměly chybět.

Oregano

V češtině nese tato bylinka název dobromysl. Má výrazné aroma a český název dostala díky kladnému působení na psychiku. Oregano zmírňuje bolest, žvýkáte-li jej, a výborně napomáhá při léčbě kašle. Je nedílnou součástí italské kuchyně, nemělo by chybět v mletém mase a skvěle provoní i domácí chléb. Na okně vyberte květináči nejslunnější místo. Na sklizeň si však budete muset minimálně dva měsíce počkat.

Léčivky, které vám za oknem nemohou chybět

Tymián

Nenápadná léčivá bylinka původem z Balkánu má své zastoupení v kuchyni i v domácí lékárničce. Působí protizánětlivě a desinfekčně, umí si tedy poradit s bakteriemi a plísněmi. Pomáhá při problémech se zažíváním a mírní průjmy. Stimuluje krevní oběh a dokáže i povzbudit při sexu. Tymián má rád slunce, ale příliš horka mu nevyhovuje. Proto jej umístěte do polostínu.

Máta

Máta je klasickou léčivkou, jejíž lístky výborně pomáhají při nachlazení. Čaj z mátových lístků zlepšuje dýchání a mírní bolest v krku. Její účinky zvyšují chuť k jídlu a redukují pálení žáhy. Nechte mátu růst na slunném místě, zalévejte třikrát týdně.

Léčivky, které vám za oknem nemohou chybět

Meduňka

Meduňka lékařská je účinné přírodní antidepresivum. Celkově zklidňuje organismus, přináší klidnější spánek, uvolňuje psychické napětí a pomáhá při léčbě oparů. Má příjemně nasládlou vůni a využijete ji opět i v kuchyni.

Léčivých bylinek je celá řada a jejich pěstování závisí na vašich podmínkách, ale také potřebách. Alespoň některé z nich by však na vašem okně chybět neměly!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*