Léčivky, které vám za oknem nemohou chybět

Součástí každé správné domácnosti by mělo být několik květináčů s léčivými bylinkami, které se dají uplatnit nejen na poli zdraví, ale i v kuchyni. O které květinky se jedná?

Léčivky jsou bylinky, které zlepšují naše trávení, působí antistresově, zmírňují bolest či detoxikují organismus. Pěstovat je můžete na okně i na balkóně, a některé by vám doma rozhodně neměly chybět.

Contents

Oregano

V češtině nese tato bylinka název dobromysl. Má výrazné aroma a český název dostala díky kladnému působení na psychiku. Oregano zmírňuje bolest, žvýkáte-li jej, a výborně napomáhá při léčbě kašle. Je nedílnou součástí italské kuchyně, nemělo by chybět v mletém mase a skvěle provoní i domácí chléb. Na okně vyberte květináči nejslunnější místo. Na sklizeň si však budete muset minimálně dva měsíce počkat.

oregano-790702_640

Tymián

Nenápadná léčivá bylinka původem z Balkánu má své zastoupení v kuchyni i v domácí lékárničce. Působí protizánětlivě a desinfekčně, umí si tedy poradit s bakteriemi a plísněmi. Pomáhá při problémech se zažíváním a mírní průjmy. Stimuluje krevní oběh a dokáže i povzbudit při sexu. Tymián má rád slunce, ale příliš horka mu nevyhovuje. Proto jej umístěte do polostínu.

Máta

Máta je klasickou léčivkou, jejíž lístky výborně pomáhají při nachlazení. Čaj z mátových lístků zlepšuje dýchání a mírní bolest v krku. Její účinky zvyšují chuť k jídlu a redukují pálení žáhy. Nechte mátu růst na slunném místě, zalévejte třikrát týdně.

mint-1433826_640

Meduňka

Meduňka lékařská je účinné přírodní antidepresivum. Celkově zklidňuje organismus, přináší klidnější spánek, uvolňuje psychické napětí a pomáhá při léčbě oparů. Má příjemně nasládlou vůni a využijete ji opět i v kuchyni.

Léčivých bylinek je celá řada a jejich pěstování závisí na vašich podmínkách, ale také potřebách. Alespoň některé z nich by však na vašem okně chybět neměly!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*