Přijeli jste z letní dovolené pěkně spálení? Anebo jste omylem sáhli na horký hrnec? Poradíme vám, co pomůže při spáleninách všeho druhu!
O tom, že lidé jezdí spálení nejčastěji z dovolených, není pochyb. Proč? Zapomínají na důležitou ochranu. Jakou? Přeci na krémy s příslušným UV faktorem. K Severnímu ledovému oceánu si nebudete brát UV faktor 50, naopak třeba do Tuniska se zvlášť v prvních dnech hodí.
Druhým místem, kde dochází k nepěkným spáleninám, je zajisté kuchyň. Horká voda, hrnec, rozpálená plotýnka nebo gril. Nechtěně se otřete, ve spěchu zapomenete na utěrku a spálenina je na světě. Jak si tedy poradit i s nimi?
Stalo se, rychle pod vodu
Předcházející rady vám ale nebudou k užitku, jestliže jste to s opalováním již přehnali a potřebujete pomoci s tím, jak si se spálenou kůži poradit.
První a jediný krok, jakmile zjistíte, že vás spálení pálí a začíná červenat – namočte kapesník nebo jinou tkaninu pod studenou vodou, přiložte na postižené místo a nechejte působit. Nejhorší žár by měl zmizet. Poté můžete aplikovat všem známý Panthenol, nebo využít antihistaminik jako Fenistil, jímž zarudlé místo potřeme, Xyzal či jiný prášek proti alergii.
Puchýře? Na ty už sami nestačíte!
Pokud jste se spálili tak, že se vám na kůži začínají dělat puchýře, sami s tím nic neprovedete. Rozhodně je nepropichujte ani nemačkejte, jedině snad potřete dezinfekcí, aby se nezanítily. Snažte se co nejdříve navštívit lékaře.
Léčba co dům dal
Není-li to s vaší kůží tak vážné, stačí využít, co najdete doma. Vyzkoušejte obklady vylepšené černým nebo zeleným čajem. Vytvořte si chladivý zábal nebo klidně koupel z levandule nebo heřmánku, v případě spálení od slunce. Se spálením od slunce se pojí také jedna důležitá rada: Pijte, pijte a pijte. Průměrný člověk by za normálních okolností měl vypít 2,5 až 3 litry čisté vody denně. Ovšem při spálení se o normální okolnosti nejedná.
Ať už jste se ovšem spálili jakkoli, nezapomeňte, že pokud se situace nelepší, je dobré navštívit lékaře!
Leave a Reply