Guarana – zázračná semena s mnoha účinky!

Už jste slyšeli o semenech guarany, která jsou na našem trhu také k dostání? Že ne? Chyba! Guarana má povzbuzující účinky, snižuje únavu a mnoho dalšího. Pojďme se na to společně podívat.

Pojmem guarana se označují semena z keře (malého stromku) jménem Paulinie nápojná. Jedná se o rostlinu původem z Venezuely a severní Brazílie. A jak je to se semeny? Ta hrají velice důležitou roli v kulturách brazilských kmenů, a to již několik staletí. Guarana je v těchto kmenech považována za přírodní všelék a lidé věří, že jsou magická a slouží nejenom například k léčbě střevních problémů, ale například i k rychlému získání ztracené síly. Například Indiáni používají guaranu proti průjmu a úplavici

Zajímavost: Lidé z kmenů vypraví o báji s božským dítětem, které bylo zabito hadem. Oči dítěte poté daly vzniknout Paulinii nápojné.

Jak lze guaranu využívat?

Semena obsahují antioxidanty, vitamíny, rostlinné oleje i alkaloidy. Guarana je obecně známá pro své povzbuzující účinky a snižování únavy. Zároveň udržuje pozornost, bdělost a je vhodná i při nervovém vypětí či depresích. Věděli jste například, že také stimuluje mozkové funkce a podporuje mozkovou činnost?

Guarana pomáhá i při učení.
Guarana pomáhá i při učení.

Díky všemu, co semena guarany umí, je vhodná zejména pro studenty a to nejenom kvůli povzbuzujícím účinkům, ale i tomu, že zlepšuje paměť a soustředění. Guarana může být ovšem také součástí redukčních diet, kdy snižuje chuť k jídlu a stimuluje odbourávání tuků. Napomáhá při průjmech, může tišit bolesti způsobené menstruací a v Brazílii se semena dokonce používají jako afrodiziakum.

Není lepší káva než nějaká semena?

Pokud zrovna přemýšlíte nad tím, zdali je kofein v kávě účinnější než v pro vás neověřených semenech, je tento odstavec přímo pro vás. Kofein získaný prostřednictvím pití kávy nebo černého čaje je poměrně krátkodobý. U guarany je množství kofeinu ovšem až čtyřnásobné ve srovnání s kávou a vstřebávání je značně pomalejší. Přijdete přeci jen guaraně na chuť?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*