Kokos: Zdravotní přínosy a ukázkový recept, část první

Kokos pochází z čeledi arekovitých z rodu palmovitých rostlin a jeho pravý název je kokosovník ořechoplodý. Jméno plodu se odvozuje od portugalsko-španělského termínu coco, což znamená hlava nebo lebka a pojí se se skořápkou kokosového ořechu, která je velmi tvrdá. V tomto článku vám představíme zdravotní přínosy kokosu.

Contents

Zdravotní přínosy

Pomoc s Alzheimerovou chorobou

Jedním ze zdravotních přínosů kokosu je jeho schopnost pomáhat při Alzheimerově chorobě, což je běžné degenerativní onemocnění doprovázející stáří. Data z posledních studií říkají, že kokos obsahuje ketony, které vytvářejí další energii pro mozek, která mu pomáhá obnovovat mozkové funkce díky trávení glukózy v případě, že mozku dojdou jeho vlastní zásoby insulinu, který k obnově buněk potřebuje.

Zdraví kostí

Dalším zdravotním přínosem kokosu je přínos zdraví kostí a zubů. Kokos dodává tělu vápník a hořčík a dokáže přimět tělo, aby tyto látky snadno absorbovalo. Můžete tak předcházet osteoporóze a dalším onemocněním. Osteoporóza je běžným onemocněním starších žen a znamená, že se kosti stávají řidší a snadno zranitelné. Způsobuje to nedostatek vápníku uvnitř kostí. Kokos zvyšuje hladinu kokosu v krvi, a proto by jej měli jíst lidé, kteří jsou alergičtí na laktózu. Kokos může být i alternativním zdrojem bílkovin a mastných kyselin, což ocení zejména vegani.

Energie

Kokos vám dodá energii. Cukry obsažené v kokosu jsou velmi chutné a sladké a dají se připodobnit k hnědému cukru nebo karamelu. Energie z těchto cukrů nebo karbohydrátů dodává tělu palivo, které potřebuje ke zvládnutí všech nezbytných funkcí v průběhu dne. Proto bychom měli konzumovat kokosovou dužinu nebo džus, což nás může v průběhu dne postavit na nohy.

V příštím článku vám prozradíme, jaké další zdravotní přínosy má kokos a jak jej můžeme uplatnit v kuchyni.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*