Péče o dřevěný nábytek se vyplatí. Stačí vědět, jak na to a budete mít doma luxusní kousky

Pravé masivní dřevo je zřejmě ideální materiál nejen pro vnitřní, ale také pro venkovní nábytek. V jeho neprospěch hraje pouze vyšší pořizovací cena. To ale vyrovnají desítky pozitivních věcí. Navíc stačí málo a váš dřevěný nábytek bude pořád vypadat luxusně.

Péče o dřevo není náročná, ale nesmíte ji podcenit. Nábytek z masivu je třeba pravidelně ošetřovat. Nezabere to mnoho času a výsledkem je skvělý vzhled a dlouholetá životnost. Pravidelnou péčí docílíte zejména toho, že bude povrch nábytku více odolný a v případě znečištění se snáze očistí. Navíc má nábytek z masivu další užitečné vlastnosti – jednou z nich je například schopnost částečně odpuzovat prach. Je také velmi stabilní a pohodlný.

Masivní nábytek

Nový, ještě nepoužívaný nábytek, se doporučuje hloubkově ošetřit proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Následně je třeba dřevo napustit speciálním olejem. Mnohdy je nábytek již ošetřen přímo prodejcem nebo výrobcem. Masivní dřevo je odolný materiál, přesto si zaslouží podpořit ochrannými přípravky a oleji, aby nebyl natolik namáhán a co nejvíce se tak prodloužila životnost masivního dřeva. Podpoří jej především vyživující oleje na přírodní bázi.

Článek jsme připravili ve spolupráci se společností drevko.cz, která je prodejcem dřevěného nábytku.

Průběžné čištění

Na pravidelné ošetřování masivního dřeva se rozhodně nevyplácí zapomínat. V ideálním případě masivní nábytek průběžně kontrolujte. Alespoň jednou týdně ho přetřete hadříkem a voskovým přípravkem na dřevo. Pokud se vám na nábytek něco rozlije či se jinak zašpiní, ihned jej otřete, případně omyjte. Při větším a dlouhodobém znečištění můžete použít také různé brusné houbičky, které dokážou jemně odstranit nečistoty. Následně je dobré nanést na nábytek speciální olej. Na oděrky a drobná poškození bohatě postačí mořidlo.

Pečlivé ošetření jednou ročně

Masivní dřevo je přírodní materiál, který neustále pracuje a reaguje také na vlhko, potřebuje proto alespoň jednou ročně ošetřit, aby nedocházelo k poškození jeho povrchu. Při údržbě masivního nábytku je vhodné olej aplikovat v několika vrstvách. Před samotným napouštěním olejem je však nutno povrch nábytku očistit od prachu. Olej je třeba nechat důkladně zaschnout a přebytečný olej je vždy dobré setřít hadříkem. Čím častěji se povrch masivního dřeva ošetřuje, tím je další ošetřování snazší. Než se pustíte do práce, ověřte si, zda se jedná o lakovaný nebo nelakovaný povrch.

Na nelakované dřevo se používají přírodní oleje zajišťující výživu dřeva, zatímco na dřevo lakované lze použít i rozlešťující přípravky, které dodají nový lesk každému nábytku. Péče o masivní nábytek není složitá a nezabere moc času, a tak není problém s jejím pravidelným prováděním. Na zimu je pak nutno nábytek schovat pod střechu. Z masivního nábytku se pak budete těšit po mnoho let. Právě dlouhá životnost je jedním z faktorů, kterým masivní nábytek překonává nábytek zhotovený z ostatních materiálů, jako je dřevotříska, laminát nebo plast.

Nábytek z exotického dřeva

Zahradní nábytek z tvrdého exotického dřeva (jako je například eukalypt, palisandr, mahagon nebo velmi oblíbený teak) má na rozdíl od nábytku ze smrku nebo borovice výrazně odlišné nároky na povrchovou úpravu a následnou údržbu. Zatímco u běžného tuzemského jehličnatého dřeva (smrk, borovice) používáme impregnace a následně pak barevně tónované lazury různých odstínů (pinie, mahagon, teak, modřín, palisandr a jiné), které v několika vrstvách na nábytek nanášíme, u tvrdého výrazně odlišná.

Speciální ošetření

Nábytek z exotických dřevin je většinou prodáván bez povrchové úpravy, časem tedy ztrácí barvu. Chcete-li, aby bylo dřevo stále stejně barevné, je třeba jej před prvním použitím ošetřit speciálním nátěrem (mořidlem, impregnačním olejem na daný typ dřeva). Impregnační nátěr se doporučuje provádět třikrát ročně – na jaře, během léta a na podzim před uskladněním nábytku. Použít musíte speciální impregnační olej na tvrdá exotická dřeva, která se díky svému složení bezpečně vsáknou i do těchto extrémně tvrdých druhů dřeva, chrání jeho strukturu před nasáknutím vody a udrží tak velmi dlouho jeho původní přírodní barvu.

Správný impregnační olej se vpije hluboko do dřeva a nevytváří žádnou nadbytečnou vrstvu na jeho samotném povrchu, jak se to stává u běžného měkkého dřeva. Dbejte vždy na to, aby byl olej rovnoměrně nanášen v tenké vrstvě a ve směru dřevěných vláken. Olej se nanáší štětcem z přírodních vláken, která nezanechávají viditelné tahy po štětci. Doba schnutí je závislá na teplotě a vzdušné vlhkosti a mezi jednotlivými nátěry je třeba nechat předchozí vrstvu důkladně vsáknout – nejlépe přes noc.

Včelí vosk

Aplikace včelího vosku je určena spíše pro nábytek umístěný na kryté terase. Voskováním získá dřevo sametově hladký vzhled. Nanáší se měkkým hadříkem jemnými kruhovými pohyby mezi vlákna, v rovnoměrně rozložené vrstvě. Podélnými pohyby se p

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*