Rádi solíte? Zkuste to zdravěji aneb Jaké existují druhy solí? 1. díl

Patříte mezi milovníky dobře okořeněných a osolených jídel? Bez soli nedáte ani ránu? Víte ovšem, že kromě klasické kuchyňské soli existuje i několik dalších druhů? A že některé níže zmíněné druhy soli jsou sice dražší, ale zase chutnější a mnohdy i zdravější? Solit se dá i jinak, lépe a zdravěji! Pojďme si společně představit, jaké druhy solí existují.

Sůl nad zlato. Někteří lidé tomu nevěří, ale když jim sůl dojde, poznají, zač je toho loket. Ještě aby ne. U některých pokrmů to bez soli zkrátka nejde. Nejčastěji se ovšem k solení v potravinářství používá klasická kuchyňská sůl. Tu má také většina lidí doma. K dostání je ve všech obchodech a cena za kilo je více než příznivá. Na náš organismus ovšem její přemíra zas tak příznivý vliv nemá. Jaké další druhy solí tedy ještě existují?

Chleba a sůl? To je přeci základ!
Chleba a sůl? To je přeci základ!

Himálajská sůl – kvalita za dobrou cenu

Mezi jednu z nejoblíbenějších solí poslední doby patří himálajská sůl. Jedná se o jednu z nejlevnějších variant u kvalitních solí a typická je svou narůžovělou až oranžovou barvou. Ta je způsobena obsaženým železem. Také se v ní nachází poměrně velké množství minerálů a žádné uměle přidané látky, díky čemuž se jedná opravdu o zdravou sůl bez chemie.

Mořská sůl je zdraví prospěšná?

Nejpoužívanější variantou soli v kuchyni je ovšem mořská sůl. Její cena je vyšší, s tím člověk musí počítat. Výměnou ovšem získáváte sůl s obsahem prospěšného jódu a mnoha minerálů, které jsou prospěšné našemu organismu. K dostání je jak hrubozrnná tak jemná varianta a určující při nákupu je také to, z jaké destinace sůl pochází. Mořská sůl může být obohacená také směsí různých bylinek, což ji dělá ještě atraktivnější, ovšem taky dražší. Inhalace mořské soli může zastavit nastupující virózu.

Himálajská sůl je u nás běžně k dostání.
Himálajská sůl je u nás běžně k dostání.

Uzená sůl? Existuje!

Pro opravdové labužníky je na trhu sůl uzená kouřem. Bez legrace. Udí se podobně jako maso na opravdu pečlivě vybraném dřevě. Pokrm, který se s ní dochucuje, získá typickou uzenou chuť a dokonce i vůní. Dejte si ovšem pozor, chuť je mnohem výraznější a tak stačí opravdu o hodně menší množství, než na které jste zvyklí. Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdovou specialitu, odpovídá tomu také její cena. Ta se může vyšplhat až na neuvěřitelných tisíc korun za jeden kilogram.

A jaké soli si představíme příště? Nechte se překvapit!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*