Rybíz tří barev má v kuchyni široké použití od koláčů po víno či čaj

Snad každý jej známe, drobné ovoce rostoucí na keři. Může být červený, bílý a černý. Řeč je o rybízu. Každý z druhů se hodí pro jiné využití. Má svou typickou kyselejší chuť a rybíz, zvláště černý, je považován za ovoce s nejvyšším obsahem vitaminu C. Nejčastěji je pěstován červený rybíz, černý má matnou slupku a bílý neozobávají ptáci. Každý druh má své přednosti. Červený a bílý potřebují více vláhy k pěstování. Stejně jako u každého ovoce, se i u rybízu setkáme s mnoha odrůdami.

Rybíz na koláče s drobenkou i víno

Rybíz můžeme použít do nejrůznějších koláčů a vdolků, má své použití pro výrobu vynikajícího sirupu, hodí se také k zavařování a z rybízu jsou také skvělé džemy a marmelády. Rybíz si můžeme také zamrazit na zimu a za dlouhých zimních večerů se pustit do sladkého pečení. Oblíbené jsou koláče s drobenkou, kde rybíz dává kyselou ovocnou chuť, a drobenka na povrchu sladkou dochuť koláče. Z rybízu můžeme vyrobit také víno, lze pro sytou barvu míchat černý a červený rybíz.

Chrání proti trombóze, obsahuje spoustu vitaminů i antioxidanty

Rybíz je považován za velmi zdravé ovoce, nejen díky vysokému obsahu vitaminu C. Rybíz se doporučuje obecně pro posílení imunity díky obsahu karotenů, retinolu, vápníku a jiných prospěšných látek. Rutin (vitamin P) zase chrání proaktivně naše cévy a zlepšuje průtok krve a chrání tak proti trombóze. Významný je také podíl přírodních antioxidantů. Rybíz je tak ovocem, které je našemu zdraví skutečně prospěšné. Na pomyslném vítězném stupni prospěšnosti je rybíz černý. Jedna bobule rybízu obsahuje až 2 mg vitaminu C a již 40 bobulí pokrývá doporučenou denní dávku vitaminu C. Obsaženy jsou také vitaminy A, B a mnohé další látky jako hořčík, mangan či železo.

Rybíz má v kuchyni široké použití – od koláčů až po aromatický čaj

Co tedy s rybízem, kromě toho, že si na něm pochutnáme za čerstva? Snad nejčastěji je právě rybíz součástí koláčů, bublanin a jiných dezertů. Z rybízu můžeme udělat také velmi chutný a zdravý sirup či rybíz zavaříme a získáme skvělý džem, marmeládu nebo kompot. Je také vhodný jako příměs do džemů z jiného ovoce. Rybízové víno se dá udělat ze všech druhů rybízu, není ovšem dnes již tak často vyhledávané. Je velmi kyselé, ale méně alkoholické. V neposlední řadě můžeme rybíz sušit a použít na čaj, který je silně aromatický s intenzivní chutí. Bílý rybíz je chutí velmi podobný červenému, díky jeho barvě je nezajímavý pro ptáky a také je odolný proti vlnovníku rybízovému. Rybíz je ovocným králem pro naše zdraví s jeho typickou výraznou kyselejší chutí.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*