Vybíráme last minute dovolenou

By: Terry Whalebone

Ušetřit chceme nejen na jídle, ale také na dovolené. Proč draze, když to jde i levně! Internet nám nabízí stránky srovnávačů, kde ceny zájezdů jsou víc než přijatelné a klesají na minimum. Přesto se nesmíme nechat unést nízkou cenou a v klidu zvažme rady odborníků, kteří nám pomohou se trošku orientovat v nepřeberné nabídce cestovního ruchu.

 1. Vybírejte hotel v zavedené cestovní agentuře! Toužíte-li po last minute zájezdu, počítejte s tím, že se omezené kapacity tenčí každou minutu. Valná cestovní agentura sdružuje nabídku ne tří pořadatelských kanceláří, ale musí mít k dispozici kolem stovky CK. Co se nedá zařídit u jedné, zařídí u desáté či sté CK.
 2. Vsaďte na ověřenou kvalitu! Nízká cena je jedna věc, ale pokud vám bude nabídnuta i nízká kvalita zájezdu – máte po pěkné dovolené, proto doporučujeme trochu přišetřit. Na trhu přibývají stále nové a nové cestovky s úžasnými cenami zájezdů. Dejte na doporučení svých přátel! Jen dobře zavedené cestovky na trhu minimalizuji riziko špatného výběru zájezdu.
 3. Odradit vás může i skutečnost, že musíte složitě procházet a porovnávat ceny last minute zájezdů na stránkách jednotlivých pořadatelů. Zavedená společnost nabízí i tisícku cestovních kanceláří prostřednictvím jednotných internetových stránek a cena zájezdů je srovnatelná s cenami zájezdů v kamenné CK.
 4. Pouze odborník vám nabídne nejlepší poměr cena/výkon, a proto tentokrát nedejte na radu svých přátel nebo na svůj instinkt. Než stisknete tlačítko „seřadit od nejlevnějšího“ uvědomte si, že příliš nízká cena u leteckého zájezdu je risk. Zajisté od své dovolené něco očekáváte, a to vám zájezd za pár tisíc korun nemusí nabídnout. V první řadě se zajímejte o to, v jaké lokalitě se nachází hotel, zejména pokud toužíte klidně usínat.
 5. Volte cestovní agentury, které vám navíc zařídí nákup vašeho last minute zájezdu „na dálku“. Při vybírání zájezdů hraje čas velkou roli, neboť jednotlivé nabídky jsou platné pouze dvě hodiny.
 6. Sami si porovnejte ceny! Přestože toužíte po dovolené v Itálii, mrkněte se na ceny ve Španělsku. Zde nebo v jiné zemi vám mohou nabídnout za stejnou cenu mnohem větší komfort a více poznávacích zájezdů. Rozhodně sondujte trh aby, jste později nelitovali.
 7. Dobrou cestovku poznáte i podle dalšího servisu k vaší dovolené, například vám pojistí léčebné výlohy.
 8. Nezapomínejte na recenze! Doporučení přátel ano – ovšem neuškodí si zjistit další informace o hotelech. Internet je plný diskusí a recenzí. A jen bláhový člověk upřednostní nízkou cenu zájezdu před varováním předchozích účastníků stejného zájezdu. Kdo nelže, tak to jsou fotky a video z resortu na Youtube.
 9. Zajímejte se nejen o kvalitu hotelů, ale také o případné řešení reklamací! Dobrá cestovní kancelář reklamace reflektuje a nejsou pro ni problém. Reklamaci lze uplatnit taktéž u cestovní agentury, kde jste si Smlouvu zájezdu sjednali. Nikdy se před samotnou objednávkou zájezdu nebojte zeptat nejen na kvalitu služeb a ubytovacího zařízení, ale také na ochotu vyřizování reklamací vybraného hotelu nebo penziónu.
 10. Taktéž se vám vyplatí číst malé písmenka ve smlouvě na konci. U last minute se vám může stát, že některé poplatky budou vyšší než u klasických zájezdů. V mnoha zemích musíte platit nemalé poplatky za používání lehátek, klimatizace a jiného nadstandardu, někde se připlácí také za vstupní víza do země.
 11. Často se stává, že hoteliéři zkracují vzdálenost od svého hotelu do centra nebo na pláž. Při tak obří nabídce hotelů v přímořských oblastech je téměř pro CK nemožné si zjišťovat pravdivost zadaných údajů. K tomu slouží recenze nebo si trasy změřte na mapy.cz.
 12. Pojištění – nutnost! Najdou se dovolené i bez pojištění, přestože pojištění bývá ve většině případů součástí zájezdu. Obáváte se, že vámi vybraná cestovní kancelář zkrachuje? Tak si ověřte pojištění proti úpadku. K dispozici máte i stránky Ministerstva pro místní rozvoj (dole na konci stránky je rozcestník na jednotlivé pojišťovny). Navíc jsou prodejci zájezdů povinni vám dát k nahlédnutí platný pojistný certifikát.

 

 

 

 

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*