Kdybyste se vydali do Dánska, narazíte tam na záplavu zelených střech. Trend střešních zahrad se však dostává i k nám a pokud o oáze klidu blíže k nebesům uvažujete i vy, přesvědčíme vás o jejích výhodách!
Hned na začátek je nutné být si vědom toho, že zahradu na střeše bez odborníka nevytvoříte. I ten největší kutil by si měl nechat v tomto případě pomoci, pokud totiž nezajistíte všechno potřebné a neprovedete všechno správně, ze střešní zahrady se velmi záhy může stát oheň na střeše!
Nejlepší je se zahradou hned počítat
Úplně ideální je, pokud uvažujete o střešní zahradě ještě před tím, než si postavíte dům, případně pokud máte v plánu vytvořit ji po dlouho plánované opravě střechy.
Sepište si na papír všechny požadavky, které na svou střešní zahradu máte. Fantazii se meze nekladou, držte se snad jen prostorových a finančních možností. Se seznamem se následně vydejte za expertem. Ten vám sice určitě polovinu věcí poškrtá, prozkoumá možnosti vaší střechy a nabídne případné další alternativy, ale určitě jeho pomoc oceníte.
A jaké jsou výhody střešních zahrad?
Chrání střešní konstrukci a tepelně ji izoluje. Zvlhčuje okolní mikroklima díky neustálému vypařování vody, snadno zadržuje srážkovou vodu. Zvyšuje produkci kyslíku a pomáhá tak očišťovat městské ovzduší od přebytečného oxidu uhličitého. Vzduch také čistí od prachových částic.
V určitých případech může nahradit klasickou zahrádku, zkrášluje městské prostředí, kde se pozemní zeleň nevyskytuje, tlumí hluk a můžete ji využít k odpočinku a relaxaci. Tvoří dokonalou termoregulační vrstvu – zatímco v létě ochlazuje a poskytuje příjemný stín, v zimě udržuje teplo.
Samozřejmě počítejme s tím, že nás střešní zahrada zatíží – většinu práce musíte udělat ručně a samotná realizace a následná údržba jsou nákladné.
Leave a Reply