Leze na vás rýma? Dejte si zázvor. Chcete zhubnout? Dejte si zázvor! On je totiž všestranným pomocníkem! A co všechno ještě dokáže? Pojďme si společně představit, jaké účinky na náš organismus může mít.
Zázvor je jako koření oblíbený po celém světě. Má výraznou chuť i vůni a tak se používá zejména v exotických kuchyních. Díky svým účinkům se však jedná o vyhledávaný lék na celou řadu zdravotních obtíží. Vždyť jeho účinky využívali již Indové a Číňané před více než třemi tisíci lety. Až díky výpravám mořeplavců se zázvor rozšířil po celém světě a ve středověku se jednalo o nejpoužívanější dochucovadlo na území Evropy. Zajímavé, že?
Co všechno zázvor obsahuje?
Zázvor obsahuje hodně esenciálního oleje, který se značně podílí na jeho intenzivní vůni. Kromě toho obsahuje vitamín A, B1, C, i E a řadu minerálních látek. Za zmínku stojí jistě hořčík, fosfor, sodík, vápník, draslík či železo. Pikantní chuť zázvoru tvoří gingerol, který se při tepelné úpravě přeměňuje na zingerol. Ten se hojně využívá nejen v potravinářství, ale také při výrobě parfémů.
Účinky zázvoru nejen na naše zdraví
Díky samým prospěšným látkám, které zázvor obsahuje, je výčet účinků snad nekonečný. Zázvor má pozitivní účinky na trávicí trakt a nadýmání, podporuje trávení i chuť k jídlu, působí jako prevence proti nachlazení (rýmě i chřipce), pomáhá při nevolnosti i migréně a také podporuje organismus v boji proti rakovině.
Věděli jste o tom, že horké zázvorové obklady mohou ulevit od bolesti za krkem a ztuhlých svalů?
Kromě výše zmíněného má ovšem zázvor také protizánětlivé účinky, stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol a posiluje imunitní systém. Jak již bylo zmíněno na začátku, pomáhá i při redukci váhy. Zázvor dokáže prohřát celé tělo, má relaxační účinky, působí jako afrodiziakum a předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest.
Pokud tedy chcete být zdraví jako řípa a hubení jako proutek, možná vám zázvor značně pomůže.
Leave a Reply