Kde se vzalo předsevzetí a jak je to dnes?

Není snad člověka, který by si nedal s novým rokem předsevzetí. Je fakt, že v posledních letech těchto lidí ubývá, ale stále mezi námi jsou. Jenomže, víte vlastně vůbec, kde se takové předsevzetí vzalo a jak tato tradice opravdu vznikla?

Za vším stojí Římská říše!

Tradice novoročních předsevzetí vznikla pravděpodobně již v době Římské říše, kdy se jednalo o zvyk spojený s uctíváním boha dvou tváří Januse. Říká se, že prvního ledna představitelé Říma museli obnovovat svá předsevzetí zůstat loajální vůči republice a přísahali věrnost císaři. Celá ceremonie se odehrávala na Kapitolu a probíhala za účasti legií. Zároveň ovšem byla spojena s obětováním bohům, kdy docházelo ke každoročnímu obnovování vazeb nejen mezi samotnými občany a státem, ale také bohy.

deepawali-1063738_640

 

I v této době se Římané snažili o dokonalé zakončení uplynulého roku a bezproblémový začátek roku následujícího. Všichni se obdarovávali medem a sladkým ovocem, vzájemně si žehnali a římské soudy dokonce pracovaly jen dopoledne.

A právě tyto novoroční oslavy byly spojeny s uctíváním Januse, tedy boha dvou tváří. Proč má dvě tváře je vám již určitě jasné –  jedna tvář hledí do minulosti a druhá do budoucnosti. Zároveň symbolizoval hodnoty domova, přátelství, rodiny i civilizace. A právě v jeho pravidelném uctívání, obnově předsevzetí a vazeb našlo své základy nám již známé novoroční předsevzetí. Ale že se od té doby hodně změnilo, že?

blow-22063_640

Všechno nejde hned

Dnes již lidé tolik neobnovují vztahy mezi sebou a neobdarovávají se, za to ale vymýšlení občas opravdu originální novoroční předsevzetí. Přemýšleli jste někdy o tom, kolik lidí svá předsevzetí neplní a kolik lidí na ně zapomene hned v lednu? Pokud i vy patříte mezi milovníky předsevzetí a chcete vydržet co nejdéle, pamatujte, že všechno nejde hned. Jenom v prvním týdnu rozhodně nezhubnete deset kilo, neodhodíte cigarety a nenajdete novou práci. Všechno má svůj čas. Tak vydržte!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*