Jste příznivci sezamu, ale nevíte, jak ho využít v kuchyni? Pojďme se podívat nejen na jeho blahodárné účinky na náš organismus ale i na způsoby, jak ho využít v kuchyni při přípravě různých pokrmů.
Sezam má za sebou velice dlouhou historii a první zmínky o něm najdeme již v druhém tisíciletí před naším letopočtem. Prakticky se jedná o nejstarší plodinu, jednoletou bylinu s barevnými květy, která se kdy pěstovala k získání jedlého oleje. Semena mají opravdu široké použití v kuchyni a samotná se využívají například jako posyp na sladké i slané pečivo. Sezam nemá téměř žádné aroma, neobsahuje éterické oleje a má jemnou ořechovou chuť.
Proč je sezam tak oblíbený?
Sezamová semínka obsahují spoustu látek prospěšných našemu organismu, a proto se nesmíme divit, že je tak oblíbený. Obsahuje například větší množství beta karotenu, vápníku, zinku i hořčíku. Nechybí v něm ani důležité vitamíny jako B1, B2 či B3 nebo minerály, jako jsou fosfor, železo a draslík.
Právě díky tomu všemu je možné sezam konzumovat při prevenci osteoporózy, chudokrevnosti či jiných neurózách. Sezam pomáhá také při chorobách sliznic, kůže, nehtů, očí i vlasů. V neposlední řadě podporuje imunitu.
Kde všude se sezam nachází a jak ho využívat?
Sezam je součástí mnoha orientálních pochutin, jako je například baklava (tučný, sladký zákusek) nebo chalva (orientální cukrovinka, dříve k dostání i u nás). Velice oblíbená je mezi lidmi sezamová pasta či sezamový olej, který bývá hojně využíván na vaření. Samotná sezamová semínka mohou sloužit k posypu domácích housek či zákusků. V dnešní době je k sehnání také sezamové mléko, které může dokonale nahradit mléko kravské pro lidi s nesnášenlivostí laktózy.
A kdo by na sezam určitě neměl zanevřít? Jedná se například o sportovce, studenty a těžce pracující. Doporučován je díky obsaženým látkám také ženám v menopauze. Věděli jste, že v tradičním léčitelství se sezamový olej používal na spáleniny, na které se nanášel pomocí namočené vaty?
Leave a Reply