Želatina je průsvitná a křehká potravina získaná z kolagenu. Můžete na ni narazit nejen v potravinářském, ale i ve farmaceutickém průmyslu (vitamíny, léky, kosmetické přípravky) a v uměleckém průmyslu (fotografie). Přinášíme vám informace o jejích zdravotních účincích spolu s ukázkovým receptem.
Želatina se získává vyvářením šlach, kůží, kostí a jiných jatečních odpadů, které jsou bohaté na kolagen. Kolagen se po uvaření přeměňuje na glutin. Tato látka má rosolovací schopnost a je nejpodstatnější složkou želatiny.
Zdravotní přínosy
Kolagen
Jedním z velkých zdravotních přínosů želatiny je právě kolagen, který se získává z těl zvířat. Jedná se o takzvaný skleroprotein, neboli bílkovinu vláknitého tvaru, která není rozpustná ve vodě. Tvoří základní stavební hmotu pojivových tkání a v těle savců představuje ve formě kolagenních vláken až 30 % všech bílkovin.
Želatina má také anti-estrogenické účinky, což pomáhá neutralizovat hladinu hormonů a spalovat tuky, které vedou ke vzniku celulitidy. Kolagenová vlastnost, která je želatině vlastní, pomáhá oddalovat příznaky stárnutí pleti, například vrásky. Kolagen pomáhá také vlasům – lžička želatinového prášku rozpuštěná v šampónu může dodat vašim vlasům lesk a pevnost.
Trávení
Dalším zdravotním přínosem konzumace želatiny je její schopnost zlepšit trávicí proces. Želatina obsahuje aminokyselinu zvanou glycin, která pomáhá zvýšit hladinu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Tato kyselina je pro správné trávení a rozdělení živin nezbytná, bez ní bychom jídlo nedokázali strávit. Normální hladina chlorovodíku pomáhá předcházet anemii, protože se pojí s nižšími hladinami žaludečních kyselin. Želatina obsahuje také prolin a hydroxylasin – tyto kyseliny se uvolňují za přítomnosti vitamínu C.
Příště vám nabídneme recept, v němž uplatníte právě želatinu.
Leave a Reply