Získat EET certifikát, vybrat vhodnou pokladnu. Na co se připravit s novou vlnou EET?

Zatímco spousta podnikatelů vlastnících EET certifikát se již v problematice elektronické evidence pohybuje jako ryba ve vodě, řada těch, kterých se nová vlna EET dotkne, ji stále vyhlíží s nervozitou. K tomu ale není důvod. Celá záležitost je již po letech fungování poměrně zaběhnutá a na nováčky v tomto směru žádný „chyták“ nečeká. Pojďme si pro jistotu shrnout vše, na co je třeba myslet, než se EET začne týkat i vás.

Dopadnou chystané změny i na vás? Nezapomeňte si pořídit EET certifikát

Ještě předtím se ale dvakrát ujistěte, zda musíte nastávající změny vůbec řešit. Ačkoliv 3. a 4. vlna „spláchne“ spoustu podnikatelů, kteří tržby dosud evidovat nemuseli, stále ještě zůstane řada výjimek, jakými jsou například předvánoční prodejci kaprů, nevidomí podnikatelé, provozovatelé sociálních služeb či veřejných automatů. Více o výjimkách čtěte zde.

Nejjistějším způsobem, jak zjistit, do které množiny spadáte vy, je prostřednictvím takzvaného CZ-NACE kódu, který zadáte v databázi registru ekonomických subjektů. Tam zadáte své IČ a podle kódu, který k vašemu IČ přísluší, zjistíte, zda se vás změny týkají či nikoliv.

3. a 4. fáze EET budou spuštěny zároveň a dotknou se subjektů skrývajících se pod následujícími kódy:

  • 3. vlna: 1-12, 18 – 20.3, 21, 24, 26-30, 34-42, 45.2, 45.4, 48-94, 97-99
  • 4. vlna 13 – 17, 20.4, 22, 23, 25, 31-33, 43, 95, 96

Patříte-li do některé z těchto skupin, vaším prvním úkolem by mělo být pořídit si EET certifikát. Celý proces je velice snadný a spočívá pouze v získání autentizačních údajů na Daňovém portálu a následném přidělení certifikátu.

Pozor – EET se týká pouze těch podnikatelů, kteří přijímají platby v hotovosti! Takže i pokud teoreticky do některé z uvedených skupin patříte, ale platby přijímáte elektronicky, pak EET řešit nemusíte!

Popřemýšlejte, jakou pokladnu ke svému účelu potřebujete

Na trhu se vyskytuje bezpočet pokladních systémů od ryze elektronických až po obří pokladní systémy pro velké firmy. Co z toho budete potřebovat vy, to je ryze otázkou povahy vašeho podnikání i vaší ochoty do EET investovat. Obecně lze pokladny pro EET kategorizovat následovně:

  • EET aplikace. Pro všechny, kdo si fyzickou pokladnu pořizovat nechtějí zde jsou specializované aplikace, s nimiž můžete tržby evidovat prostřednictvím vašeho stávajícího počítače, mobilu nebo tabletu. Řada těchto aplikací je zdarma, ty lepší z nich pak za menší poplatky. Typickým zástupcem takovéhoto softwaru je např. LétoPOS. Vhodné jsou zejména pro malé provozy s menším počtem denně evidovaných tržeb.
  • Střední provozy – stánkaři, bistra, penziony a další provozy menšího a středního charakteru by již mohly využít některou z mnoha chytrých pokladen, podle toho, kolik zákazníků denně obslouží. K těmto účelům většinou stačí přenosná dotyková pokladna s EET funkcemi. Cena takovýchto zařízení se zpravidla pohybuje okolo 10 000 korun.
  • Restauracím a podnikům s větším počtem tržeb pak přijdou vhod větší PC pokladny s přidanými funkcemi a možností propojení s ostatními podnikovými zařízeními. Takovéto pokladny již budou stát desítky tisíc korun.
  • Velké firmy pak používají takzvané ERP systémy, u nichž je EET jen jednou z bezpočtu funkcí. Takovéto pokladny se využívají nejen k evidenci tržeb, ale i k managementu mnoha dalších firemních procesů a jejich cena tomu odpovídá. Většina podnikatelů se bez nich obejde, pro zajímavost se ale dozvíte více pod tímto odkazem.

Budou se chystané změny týkat i vás? Jak se hodláte zařídit co se výběru pokladny týče? Psát můžete do komentářů!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*