Pálenka na chuť i na zdraví

Alkohol je zřejmě tou nejstarší neřestí lidstva. Nebylo potřeba žádného dlouhého procesu ani vědeckých vynálezů, aby lidé zjistili, že nakvašené ovoce sice divně chutná, ale jeho požití s člověkem dělá divy. V dnešní době se pálenka pije jen tak večer s přáteli, nebo se s ní připíjí při významných příležitostech, ale jako prevence či lék slouží také například při bolestech v krku. Vydezinfikuje a zároveň vypálí všechny bacily.

Pálenky z ovoce

Historie pálení alkoholu z ovoce se datuje několik set let dozadu. A název pálenka se vžil pro ovocný alkoholický nápoj v dobách, kdy lidé zjistili, že v případě pálení ovocného kvasu se ještě více zvýší procento alkoholu. Pálenku vyrobíte skoro ze všeho, ale u nás jsou zřejmě nejznámější a nejoblíbenější ty z ovoce. Tou největší klasikou je pak již řadu let slivovice. Dávno už však neplatí za pití alkoholiků a násosků. Naopak, skutečně dobrou slivovici nedovede udělat kde kdo a i opravdoví znalci dokážou rozpoznat a náležitě ocenit všechny tóny v chuti. Pokud tedy sami chcete vyzkoušet luxusní ovocnou pálenku, určitě navštivte internetové stránky ochodu Panalfred, kde můžete zakoupit jak tradiční slivovici či meruňkovici, tak i méně obvyklé pálenky, jako je například jahodovce či pivní pálenka.

Jak pálit?

Zvyklosti pálení se u nás liší podle oblasti. Zatímco na Moravě si lidé rádi připravují vlastní kvas a pálí až rovnou z něj, v Čechách nosí lidé do palírny přímo ovoce. A je vlastně celkem jedno, jestli je utržené ze stromu, popadané, nebo dokonce již trochu nahnilé. Připravit kvas ovšem není zas tak jednoduché. Ovoce musíte dát do sudu, promačkat a pořádně utěsnit víko, aby se k němu nedostaly nečistoty a plísně. V místnosti, kde je sud umístěn, by měla být také konstantní teplota, která by neměla přesáhnout 16 °C. Jakmile byste některý z pokynů nedodrželi, celá vaše práce přijde vniveč.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*