Detoxikace organismu je v poslední době společensky hojně rozšířené téma. Asi každý z nás ví, že klobásy, tvrdý alkohol nebo třeba bůček určitě k žádné detoxikaci nepovedou, jakými potravinami tedy ale můžeme očistu organismu vlastně stimulovat?
Detoxikace není v oblasti medicíny žádným nováčkem, asijské kultury o ní hovoří už celé tisíce let. Jde navíc o zcela přírodní postup, který nemůže nikomu ani v nejmenším uškodit.
Jednou z důležitých částí detoxikační stravy je například řeřicha. Tato drobná rostlinka se například doporučuje k těžko stravitelným pokrmům. Navíc se snadno pěstuje, semínka lze zakoupit prakticky v každém větším obchodě a při správné péči můžeme mít už za jediný týden poměrně hojnou úrodu. Řeřicha je vydatným zdrojem vitamínu C a je vhodná hlavně na detoxikaci ledvin a močových cest obecně.
Další zajímavou potravinou je v tomto ohledu červená řepa. Obsahuje velké množství vlákniny, která je nutná pro správné trávení. Červená řepa je sice potravinou poměrně nevalné chuti, ale pomůže například i při odkyselení organismu (které by asi čas od času potřeboval každý). Mezi důležité látky obsažené v červené řepě se řadí i pověstná kyselina listová.
Dále se dá mluvit například o švestce, která je rovněž bohatým zdrojem vlákniny a napomáhá předcházet hrozbě rakoviny. Podobně jako například meloun obsahuje švestka velké množství vody (až osmdesát procent celkového objemu), kromě jiného v ní hledejme například draslík, železo a samozřejmě i jód. Revmatismus, vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cholesterolu, s tím vším by si švestka měla poradit. Ovšem je tu jedno ale – švestka není vzhledem k velkému obsahu přírodního cukru ideální pro lidi s cukrovkou.
Na závěr si řekněme něco o kurkumě, která je v moderní kuchyni velmi rozšířeným kořením. Původní indický produkt má zejména protizánětlivé účinky, pozitivně působí i na paměť.
Leave a Reply