Ve společnosti jednadvacátého století bývá těžké zůstat v pohodě, stres nás každého jednoho dne dostihne. Co se stane, když mu dlouhodobě podlehnete?
Co je to stres? Jak vzniká? Jeho příčinou jsou takzvané stresory, zátěžové podněty, kterých se v našem životě s rychlostí, jakou se doba a společnost řítí vpřed, vyskytuje velké množství. Stres může být buď akutní, to znamená náhlý, vyvolaný například těžkou zkouškou nebo náročnou situací, nebo chronický, kterým trpíme, pokud máme například dlouhodobě neuspokojivý vztah nebo jsme dlouhodobě fyzicky, psychicky či emocionálně přetěžováni. Důsledkem chronického stresu může být syndrom vyhoření.
A jak dlouhodobý stres působí na tělo?
Vypadávání vlasů
Vědci zjistili, že vysoká úroveň stresových hormonů zbavuje vlasové kořínky kmenových buněk, které určují barvu vlasů. Kromě šedin se můžete dočkat i postupného vypadávání vlasů, což způsobuje nervové vypětí.
Dehydratace pleti
Stres dehydratuje pleť, protože když jsme pod tlakem, tělo odvádí krev z periferních orgánů, jako je právě kůže, do svalů, aby jim dodalo víc energie. Pleť tak přestává být jasná, kolem očí se vytvářejí velké kruhy způsobené nedostatkem kvalitního spánku a rozšiřují se čelisti. Stres může vyvolat akné, a to i u dospělých. Stres také přispívá k větší produkci kortizolu a dalších hormonů, které způsobují větší maštění pleti.
Dlouhodobý stres má také negativní účinky na naše psychické zdraví. Doprovází ho totiž časté deprese, úzkost, nervozita, podrážděnost či osobnostní problémy. Nastat může také sexuální dysfunkce, obezita či jiné problémy se stravováním, menstruační problémy a kardiovaskulární onemocnění.
A na závěr pár tipů, jak stresu předcházet – odreagujte se, vyzkoušejte heřmánek nebo meduňku a nezapomeňte na sex, při něm totiž tělo vylučuje zázračný hormon oxytocin.
Leave a Reply