Jak připravit plátno k malování? Stačí několik kroků

Bez malířského plátna se neobejdete. To samé ale platí o kvalitní přípravě. Co všechno musíte udělat, abyste mohli začít malovat? Poradíme vám v článku.

Malířská plátna patří mezi základní vybavení každého malíře. Jde o základní pilíř, bez kterého se neobejde. Zejména začátečníci ale mají problém s jeho přípravou. V tomto článku vám tedy ukážeme, jak připravit malířské plátno k malování.

Contents

Základní natažení

Abyste vůbec mohli začít malovat, potřebujete malířské plátno dobře upevnit. Na první pohled se to může zdát jako jednoduchá činnost, pro začínajícího malíře ale jde o poměrně závažný problém. Kromě samotného upevnění je totiž nutné, aby bylo plátno dokonale srovnáno. Malířské plátno na rámy nejprve zasuneme do vyfrézovaných zářezů a zkontrolujeme pravé úhly. Pokud je vše dokonale srovnáno, doťukněte zářezy kladívkem, aby byly nadoraz a kolmo k sobě.

Problém může nastat, pokud používáte rámy větších rozměrů. Ty je totiž nutné zpevnit přepážkami, jinak neudrží tvar. U velkých pláten se zase doporučuje navlhčení vodou. Jakmile máte všechny výše zmíněné procedury za sebou, vezměte do rukou nastřelovací pistoli a připevněte plátno pomocí sponkovaček. Nezapomeňte plátno natáhnout s pomocí napínacích kleští (u malých pláten to zvládnete rukou).

Poslední úpravy

Po kvalitním napnutí a připevnění plátna přichází jedna z posledních fází – šepsování. Malířské plátno natřete až ve čtyřech vrstvách rovnoběžnými a pravidelnými tahy. Po natření můžete papír ošetřit smirkovým papírem, aby byl povrch jemný a hladký. Dobře našepsované plátno poznáte jednoduše. Otočte ho proti světlu rubovou stranou a hledejte průhledné dírky. Pokud tu žádné nejsou, můžete se pochválit.

Nyní už stačí provést imprimituru. Jedná se o podmalbu tenkou vrstvou barvy. Před malbou si nezapomeňte nakreslit tužkou budoucí motiv, podle kterého se budete řídit. A máte hotovo! Malířské plátno je připravené na malování vašeho obrazu.

Jak začít malovat? Pro začátek stačí papír z tiskárny

Většina začátečníků dělá tu chybu, že se do malování vrhne po hlavě. Proces učení by ale měl být pozvolný a zábavný. V tomto článku vám ukážeme, jak na to.

Výtvarná výchova byla součástí našich životů během celé základní školy. Většina z nás ale s malováním přestala právě v bodě, kdy výtvarná výchova vymizela z povinných předmětů. Pokud se ale chcete vrátit do dětských let a opět začít malovat, pak pro vás máme několik tipů.

Jak začít malovat?

Abyste mohli začít, nepotřebujete profesionální výtvarné potřeby pro malování obrazů. Stačí začít s tím, co máte po ruce. Vystačíte si se sešitem, papíry z tiskárny, tužkou i propiskou. Na začátku totiž nezáleží na tom, aby byl výsledek dokonalý a profesionální. Jde o to si to vyzkoušet a dostat do ruky malířský um.

Jakmile vám bude jasné, že je malování ten koníček, který chcete provozovat, zamiřte do obchodu. Pořiďte si výtvarné a kreativní potřeby. Nejdůležitější jsou zejména barvy (temperové, akrylové, akvarelové…) a štětce. Malířské plátno a stojan můžete pořídit až ve chvíli, kdy si začnete rozumět se štětci a vybranými barvami.

Bavte se!

Jakmile výtvarné potřeby nakoupíte, mějte na paměti, že začíná proces učení. Abyste se mohli posunout na další úroveň, budete potřebovat rady od ostatních. V dnešní době to ale není problém. Můžete navštívit kurzy malování, pořídit si kurz na internetu, nebo zamířit na YouTube, kde naleznete spoustu skvělých návodů.

Důležité ale je, abyste si tuto cestu užívali. Nejde o to nakoupitpotřeby pro malování obrazů, začít se učit a dostat se do bodu, kdy začnete malování nesnášet. Zvolte tempo, které vám bude vyhovovat. Nebojte se experimentovat, zkoušet vlastní variace naučených postupů a hlavně se nezapomínejte bavit. Pokud se budete během učení bavit, záhy zjistíte, že jste se výrazně posunuli. A to bez toho, aniž byste se museli do učení nutit.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*