Chtěli byste nějaký všelék, který vás v následujících studených měsících bude chránit před nemocemi? Stačí obyčejné bylinky. Čaje z nich jsou nejen chutné, ale i zdraví prospěšné!
Nemůžeme si sice myslet, že bylinky vyřeší všechny naše problémy, dokážou nám však s mnohými pomoct lépe než léky nebo jiné postupy.
Contents
Bylinné čaje
Bylinné, nebo bylinkové čaje mají dlouholetou tradici. V dřívějších dobách znamenalo bylinkářství v podstatě lékařství, dnes je používáme k posilování imunity hlavně v domácnosti. Bylinné čaje mají svou přirozenou chuť i aroma.
Využití bylinkových čajů je velmi široké. Můžeme si připravit běžný heřmánkový, detoxikující nebo bio čaj. Na co se jaké bylinky hodí?
Bezový čaj
Dvě lžičky sušeného bezového květu zalijte vroucí vodou a nechte deset minut louhovat. Nemusíte doslazovat, černý bez má velmi sladkou příchuť. Hodí se na kašel a průdušky, chřipku, angínu, bronchitidu, rýmu a zánět dutin.
Meduňkový čaj
Dvě lžičky meduňky přelijte 300 ml vroucí vody a nechte patnáct minut louhovat. Zabírá na nespavost, žaludeční a střevní neurózy, nadýmání a srdeční arytmii.
Heřmánkový čaj
Lžičku heřmánku přelijte 200 ml vroucí vody a nechte patnáct minut louhovat. Pijte čaj teplý, nejlépe po jídle. Je skvělý při nachlazení a horečkách.
Čaj z lipového květu
Zalijte sušené květy ve sklenici, nechte vylouhovat a pak přelijte do šálků. Uleví vám od bolesti v krku, pomůže při kašli a zahlenění, onemocněních dýchacích cest a žaludečních křečích.
Mátový čaj
Na závěr doporučujeme tento velmi silný čaj, který podporuje oslabenou imunitu, mírní zažívací obtíže z tučných jídel, ulevuje při nachlazení, stimuluje tvoru žluči a trávicích šťáv. Tlumí také menstruační bolesti a možná vás zbaví škytavky.
Mezi další užitečné čajové bylinky patří třeba šípek, mateřídouška, kopřiva nebo dobromysl.
Leave a Reply