Překlady do polštiny

Polština, a s ní čeština, slovenština a lužická srbština patří do západní větvě slovanských jazyků. Mluví se jím v Polsku, ale je hojně užíván po celém světě polskými emigranty, kteří například v Británii tvoří početnou skupinu. Česká republika má s Polskem čilé obchodní vztahy a často jsou potřeba kvalitní překlady. Překladatelé z agentury Express-Překlady.cz zajistí překlady z polštiny / překlady do polštiny.

Ještě v 10.století byla polština a čeština prakticky jeden jazyk a hodně slov (především z církevní oblasti) bylo přejato z češtiny. Když se národy začaly rozcházet, měnil se i jazyk. Čeština postupně nahrazovala hlásku g za h, která se v polštině zachovala. Podobnost mezi oběma jazyky však nezaručuje, že si budou navzájem srozumitelné. Lidé v pohraničních oblastech si celkem rozumí a většinou jsou schopni se nějak domluvit. Mnohá slova, která se na první pohled zdají podobná mohou mást a uvést nás to úsměvných situací. Asi nejznámějším příkladem je polské sloveso szukat, které ovšem znamená hledat. Ubikacje není ubytovna, nýbrž toalety. Čechům může připadat polský jazyk směšný, a stává se tak terčem mnoha vtípků. Vymysleli dokonce vtipná rádoby slova – třeba gangster košulovy (blecha). Poláci nám však nezůstali dlužni, také oni vymysleli podobná spojení.

Kromě jihu země, kam spadají Tatry, se rozprostírají po celém území Polska nížiny. Drtivá většina řek ústí do Baltského moře, oblast je také bohatá na výskyt jezer a jiných vodních ploch. Severní pobřeží je převážně pokryto písečnými plážemi a oblast Helu je rájem surfařů a kitesurfařů. Nejnavštěvovanějším místem ke město Krakow. Před Druhou světovou válkou zde žila početná židovská komunita a Krakow je plný jejich památek a hřbitovů.

O celosvětový věhlas Poláků se zasadili astronom Mikoláš Koperník, Gabriel Fahrenheit a Marie Curie-Sklodowska, laureátka Nobelovy ceny za chemii a fyziku, která objevila rádium. Do literární historie se zapsali básník a esejista Czeslaw Miloscz, spisovatel science fiction Stanislaw Lem nebo autor fantasy literatury Andrzej Sapkowski. Polsko je rovněž velmocí skokánů na lyžích, z nichž nejznámější je Adam Malysz.

Do widzenia!

Vaši překladatelé z Express-Překlady.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*