Nebojte se podat výpověď a posunout se o krok dál směrem k práci svých snů!

Nezaměstnanost v naší republice pořád klesá a aktuálně se nachází na spodním místě evropského žebříčku. Na trhu práce se neustále objevují atraktivní místa a zajímavé start-upy mají zelenou. Lepší doba, kdy podat výpověď a poohlédnout se po novém zaměstnání, možná nepřijde. Nezaměstnanost v ČR je aktuálně kolem 3 – 4%.

Contents

Výpověď ze strany zaměstnance

Současný zákon zaměstnancům umožňuje podat výpověď bez udání důvodu. Přestože je to tak snadné, neukončujte pracovní poměr z rozmaru, například když vás rozčílí šéf, jednorázově se musíte vypořádat s nepříjemným úkolem nebo se vám nelíbí nový kolega. Vše pečlivě zvažte a zamyslete se nad tím, zda nejde o banální problém. Pokud se vám v práci dlouhodobě nedaří, jste na současném místě nešťastní, či dokonce toužíte po zcela jiném zaměstnání, které by vás naplňovalo, nemá cenu se trápit a ztrácet roky života. V takovém případě je čas jít o dům dál.

Jak se počítá výpovědní doba?

Většina lidí ví, že výpovědní doba trvá podle zákona dva měsíce. Přesto se mnozí diví, když zjistí, že tato lhůta začíná běžet až prvním dnem nového kalendářního měsíce. Skutečně nezáleží na tom, zda výpověď podáte 1.1., nebo 30.1. – tak či tak můžete do nového zaměstnání nastoupit až na začátku března. Proto je lepší ukončit pracovní poměr koncem měsíce.

Co musíte vědět o podání výpovědi

Nezapomeňte, že forma výpovědi musí být dle zákona písemná, nestačí tedy sdělit své rozhodnutí ústně ani emailem. Nejlepší je, když ji zaměstnavateli doručíte osobně, lze ji ale také poslat poštou jako doporučenou zásilku. Nemáte-li jasno v tom, jak napsat výpověď, využijte volně dostupných vzorů, které jsou ke stažení na internetu. Naleznete zde také životopisy – vzory zdarma vám poskytnou přehled o tom, jak životopis strukturovat. Pak si je můžete upravit podle libosti.

Hledání nové práce

Nezřídka se stává, že výpověď podáváte z důvodu nástupu do nového zaměstnání, které jste si našli během svého předchozího působení. Pokud se ale rozhodnete odejít bez této záruky, snažte se najít nové místo během výpovědní lhůty. Každý týden z těchto dvou měsíců máte ze zákona nárok na volný půlden, v němž se budete moci dostavit na pohovor. Pokud potřebujete do nového pracovního poměru nastoupit dřív než po uplynutí dvouměsíčního období, existuje možnost uzavřít se zaměstnavatelem dohodu. Při výpovědi dohodou můžete odejít v jakémkoli smluveném termínu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*