Léto je v plném proudu, teploty se šplhají nad dvacet pět stupňů Celsia a při třiceti už většina lidí sahá po klimatizaci. A to jak v autech, tak kancelářích. Klimatizace ovšem pro naše zdraví tak prospěšná není. Jak to?
Klimatizace je vynález, který si získal své příznivce i odpůrce. Některým lidem vadí, že nemohou otevřít okna a že přístroj hučí. Jiní zase milují studený vzduch a místnost, která připomíná spíše chladicí box. Ať už se ovšem řadíte k jakékoli skupině lidí, měli byste vědět, že nadměrné používání klimatizace škodí našemu zdraví.
Infekce, plísně, vysušená sliznice
Klimatizace velice silně vysušuje vzduch v místnostech, ve kterých působí. Kvůli tomu dochází k vysušení sliznice dýchacích cest, a naše tělo tak ztrácí ochrannou vrstvičku hlenů před vpádem virů a bakterií. Výsledkem jsou útrpné letní angíny, kýchání a rýma. Předcházet tomu lze alespoň částečně dostatečným pitím.
V případě, že klimatizace není pravidelně čištěná, znečištěné filtry přináší další hrozbu v podobě plísní a infekcí, které se do místnosti chladným vzduchem šíří. V tomto případě jsou hrozbou i obyčejné větráky, které kvůli přímému proudu vzduchu vysušují lidskou pokožku a způsobují nepříjemné pálení očí.
Pokud přeci jen patříte k milovníkům klimatizace, dávejte si pozor na teplotní šoky a snažte se nechladit své tělo až do morku kostí. Pokud budete mít v místnosti 18 °C a venku třeba 30 °C, utrpí vaše tělo teplotní šok a s nachlazením můžete počítat. Ne nadarmo se říká: všeho s mírou.
A rada od lékařů? Před úplným odchodem z klimatizované budovy setrvejte alespoň chvíli v místech, kde není ani klimatizace, ani vedro z venku (například chodba, toalety, apod.) a napijte se vlažné minerálky. Usnadníte tělu přechod mezi teplotami a možná alespoň částečně předejdete letní angíně.
Leave a Reply