Co vás čeká v jednotlivých trimestrech těhotenství?

Průměrná délka těhotenství sice činí 280 dní, ale nabízí se hned tři možnosti, jak období rozdělit jinak. Můžeme jej „rozporcovat“ na devět měsíců, 40 týdnů – a také na tři trimestry. A právě v případě poslední varianty jsou nejvíce patrné zásadní změny, které se během nich udály.

První trimestr (1. až 13. týden těhotenství)

První trimestr začíná prvním dnem poslední menstruace a trvá do třináctého týdne těhotenství. V tomto období žena pozoruje první příznaky jiného stavu. Mezi ty nejtypičtější patří úbytek energie, ranní nevolnosti, ale také citlivější prsa či čich. Nutno podotknout, že se vždy nemusí dostavit všechny změny – každá žena prožívá začátek těhotenství individuálně. A zatímco některé první třetinu devítiměsíčního maratónu protrpí, jiné si ji naopak užívají, jako kdyby se v bříšku nic zásadního nedělo.

Určitě nevynechejte kontrolu u gynekologa, který graviditu potvrdí a prověří váš zdravotní stav. Důležitý je také prvotrimestrální screening mezi 10. a 14. týdnem těhotenství.

Druhý trimestr (14. až 26. týden těhotenství)

O druhém trimestru se často hovoří jako o nejpříjemnějším období těhotenství. Nevolnosti a výkyvy nálad většinou zcela ustupují a bříško je zatím dostatečně malé na to, aby se žena cítila nepohodlně. Takže se může oddávat aktivitám, které nejsou pro pozdější fázi těhotenství vhodné.

V průběhu druhé třetiny těhotenství se orgány plodu vyvíjejí výrazně rychleji a od 24. týdne má šanci přežít i v případě předčasného porodu. Takto extrémně nedonošený novorozenec vážící něco mezi 500 až 750 gramy by to přesto neměl snadné.

(Ne)povinné kolečko kontrol zahrnuje ultrazvukový screening v období 20. až 22. týdne a glukózo-toleranční test (OGTT) mezi 24. a 28. týdnem.

Třetí trimestr (27. až 40. týden těhotenství)

Závěrečná fáze těhotenství paří třetímu trimestru. Bříško roste a často se vrací některé nepříjemnosti v podobě zvýšené únavy a změn nálad. Na druhou stranu se blíží porod, což pro nastávající maminku znamená, že brzy spatří a bude držet v náručí své vytoužené miminko.

Co můžete během třetího trimestru udělat pro hladší průběh porodu, je například masáž hráze (ideálně cca 6 týdnů před předpokládaným termínem porodu). Dobrými pomocníky prostředky pro přípravu na porod a posílení pánevního dna mohou být také zdravotnické potřeby jako Aniball nebo Epi-no.

Chcete se o těhotenství dozvědět více? Na stránkách modrykonik.cz najdete detailní informace o trimestrech, měsících i jednotlivých týdnech.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*