Zaslechli jste už někdy tajemné slůvko quilling a neměli ponětí, o čem je řeč? Ne, nejde o novou videohru, ani o nejnovější filmový trhák. Představujeme vám uměleckou techniku práce s papírem, starou jako lidstvo samo. Tedy jako lidstvo od vynalezení papíru.
Koho omrzí pouhé malování vodovkami, vrhne se na quilling, který se v poslední době stále více a více oblíbeným. Jedná se o výtvarné umění, k němuž potřebujete quillingové pero, speciální proužky papíru, prsty a pevné nervy. Perem stáčíte proužky do spirálek, které následně upravujete prsty do nejrůznějších podob – květin, kapek, lístků. S hotovými výtvory v podobě quillingového keře či třeba páva si můžete kupříkladu vyzdobit chodbu.
Kde se vzal quilling?
Quillingem (neboli papírovým filigrálem) se lidé mohli zabývat už ve starověké Číně – hned po vynalezení papíru, ale i v Egyptě. První důkazy o existenci quillingu však máme až z počátku 13. století. Jisté však je, že v 15. a 16. stoleté zdobili řeholníci nejrůznější předměty (skříňky, tácky, ale i urny) právě pomocí papírových proužků stáčených husími brky. Odtud pochází název této techniky. Quill znamená v angličtině brk.
Postupem času se quilling přesunul k vyšívání a sloužil jakožto zábava slečen z lepších rodin. Ty ale přestal bavit, přes dvě století upadal v zapomnění, až nyní znovu přichází jeho světlejší časy.
Zaujal vás quilling?
Pokud máte šikovné prsty a hodně času, možná jste právě našli osudový koníček! Co si připravit k prvnímu pokusu? Speciální, asi 3 milimetry široké proužky papíru, jež seženete ve specializovaných e-shopech. Můžete vybírat z nejrůznějších barev, až si budete v quillingu trochu věřit, vyzkoušejte i jiné velikosti. Při výběru quillingového pera mějte na paměti, že hrot by měl být z kovu a rukojeť plastová. Existuje několik dalších vychytávek pro quilling, třeba speciální navíječ či bubliny. Nejdříve se ale pojďte vrhnout do práce, ať vyzkoušíte, jestli je quilling pro vás to pravé!
Leave a Reply