Quilling: Kouzlíme s papírem

Zaslechli jste už někdy tajemné slůvko quilling a neměli ponětí, o čem je řeč? Ne, nejde o novou videohru, ani o nejnovější filmový trhák. Představujeme vám uměleckou techniku práce s papírem, starou jako lidstvo samo. Tedy jako lidstvo od vynalezení papíru.

Koho omrzí pouhé malování vodovkami, vrhne se na quilling, který se v poslední době stále více a více oblíbeným. Jedná se o výtvarné umění, k němuž potřebujete quillingové pero, speciální proužky papíru, prsty a pevné nervy. Perem stáčíte proužky do spirálek, které následně upravujete prsty do nejrůznějších podob – květin, kapek, lístků.  S hotovými výtvory v podobě quillingového keře či třeba páva si můžete kupříkladu vyzdobit chodbu.

Kde se vzal quilling?

Quillingem (neboli papírovým filigrálem) se lidé mohli zabývat už ve starověké Číně – hned po vynalezení papíru, ale i v Egyptě. První důkazy o existenci quillingu však máme až z počátku 13. století. Jisté však je, že v 15. a 16. stoleté zdobili řeholníci nejrůznější předměty (skříňky, tácky, ale i urny) právě pomocí papírových proužků stáčených husími brky. Odtud pochází název této techniky. Quill znamená v angličtině brk.

Postupem času se quilling přesunul k vyšívání a sloužil jakožto zábava slečen z lepších rodin. Ty ale přestal bavit, přes dvě století upadal v zapomnění, až nyní znovu přichází jeho světlejší časy.

Zaujal vás quilling?

Pokud máte šikovné prsty a hodně času, možná jste právě našli osudový koníček! Co si připravit k prvnímu pokusu? Speciální, asi 3 milimetry široké proužky papíru, jež seženete ve specializovaných e-shopech. Můžete vybírat z nejrůznějších barev, až si budete v quillingu trochu věřit, vyzkoušejte i jiné velikosti. Při výběru quillingového pera mějte na paměti, že hrot by měl být z kovu a rukojeť plastová. Existuje několik dalších vychytávek pro quilling, třeba speciální navíječ či bubliny. Nejdříve se ale pojďte vrhnout do práce, ať vyzkoušíte, jestli je quilling pro vás to pravé!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*