Jaký druh ložního povlečení vybrat?

V posteli strávíme přibližně třetinu života. Z tohoto údaje musí být každému jasné, že pohodlí při ležení a spánku má zásadní vliv na naše zdraví a spokojenost. Výběr postele není jedinou záležitostí, která kvalitu spánku ovlivní. K posteli náleží rošt a matrace, těmi můžeme vše pokazit nebo vylepšit, a nedílnou součástí jsou i lůžkoviny a povlečení.

Contents

Vsaďte na kvalitu

Právě na povlečení se zaměříme. Samozřejmě, jeho vzhled je důležitý, na výběr je dnes z řady motivů, vzorů a barev. Zajímat by nás měla ale i kvalita. Materiál musí sát pot, být prodyšný, příjemný při styku s pokožkou, nezpůsobovat alergické reakce, snadno se udržovat a vydržet časté praní. Možná jste už někdy koupili „výhodné“ povlečení, které po pár vypráních připomínalo spíše hadr. Lepší je vsadit na kvalitní české povlečení, které vydrží roky beze změny, pokud se o něj budeme vhodně starat.

Klasická 100% bavlna

Každému může vyhovovat jiný materiál a preference se liší i v závislosti na teplotě prostředí. V zimě sáhneme po něčem hřejivějším, v létě zase nechceme, abychom se po přikrytí zpotili. Klasikou je 100% bavlněné povlečení, které se dá používat celoročně, je příjemné na dotek, dobře saje, a i když je konkurence modernějších materiálů vysoká, má v sortimentu své pevné místo. Ovšem pozor, pokud jste odpůrci žehlení, asi nebude vhodnou volbou pro vás, kvůli své zvýšené mačkavosti se po vyprání musí žehlit.

Krep není třeba žehlit

Chcete-li zůstat u bavlny, ale nezabývat se žehlením, bude pro vás ideální krepové povlečení. U toho se charakteristicky střídá hladší a zvrásněná číst v jakýchsi proužcích, což vytváří onen krepový vzhled a zajistí, že nebudete muset vzít žehličku vůbec do ruky, alespoň ne kvůli tomuto kousku ložního prádla.

Něco na zahřátí

Hřejivý flanel a mikroflanel potěší hlavně „zmrzlíky“ v zimním období. Flanel je hustě tkanou látkou upravenou „počesáním“ tak, aby byl povrch měkký, hebký a hřál. Mikroflanel zase připomíná plyšová zvířátka. Po vyprání téměř okamžitě uschne, což je jistě také zajímavá vlastnost.

Je libo trocha luxusu?

Chcete luxusní povlečení? Pak zkuste třeba damašek. Je kvalitní a typický extra dlouhou životností. Jedná se o hustě tkanou bavlnu s hedvábným leskem a ošetřenou speciální povrchovou úpravou. Někomu může vyhovovat povlečené ze saténu, který je lesklý, v létě příjemně ochladí, ovšem prát je ho potřeba šetrně, nejlépe z rubu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*