Ptáte se, co znamená věcné břemeno? Upřímně, leccos napoví jen název břemeno. Zátěž, kterou moc rádi nemáme, protože nese jisté komplikace. Nebo minimálně tu je šance obtíží. Břemeno je někde zapsané, právně zavedené a vztahují se k němu určitá pravidla. Lze se ho nějak zbavit?
Věcné břemeno – vysvětlení
Předně tedy uvedeme, že ne vždy je věcné břemeno přítěží. Někdy jde o vaši bezpečnost, pokud se na vašem pozemku, nachází centrální přípojka, kterou musí jednou za čas zkontrolovat příslušné firmy, aby se zjistilo, jestli vše správně funguje. Věcná břemena jsou věcná práva k cizí věci. Oprávněný má tedy právo využívat určitou část cizí věci a vlastník nemovitosti mu v tom nesmí bránit. Dokonce je doslova definováno, že je povinen toto trpět. Pokud je například v obci síť rozvodů elektřiny, plynu, vody, odpadu, jsou v určitých bodech v trubkách přístupová místa pro případ, že by se stala havárie. Opraváři tak mají právo na pozemek kdykoli vstoupit, protože nebudou mít čas hledat majitele. Nejde však o to, že by vám někdo měl ničit majetek. Věcné břemeno není strašák, pokud můžete, lze se mu vyhnout.
Věcná břemena – lze se jich zbavit?
Máte-li věcné břemeno ke svému majetku, nějak k němu došlo. Pokud někdo přepíše byt či dům na někoho jiného (nejčastěji se jedná o staré lidi, kteří v dané nemovitosti dožijí a nechají ji rodině či blízkým), nechce se třeba zabývat byrokracií, ušetří dědicům placení dědické daně. Věcné břemeno zaniká úmrtím dosavadního majitele. Nebo lze provést právní úkony, kdy se věcné břemeno zruší. Pokud ale kupujete nemovitost a chcete se tomuto vyhnout, prozkoumejte nejprve vše kolem stavby nebo pozemku. Informace získáte například na GeoPass.cz. Vyhnete se tak komplikacím, které by vás později mohly trápit. Najít si dostupné informace o nemovitostech není složité, a díky specializovaným stránkám to pro vás bude hračka.
Leave a Reply