Jak si zařídit vlastní vinný sklípek?

Milujete posezení s přáteli v útulném sklepení provoněném vínem a sýrem či uzeninou, ale na výlety do moravských sklípků nemáte čas a peníze? Zařiďte si na zahradě vlastní vinný sklípek.

Při zařizování vinného sklípku máte několik možností. Buď s ním počítáte už při stavbě domu a necháte si jej tedy zbudovat, ať už vyhradíte jednu z místností v domě na víno, nebo se rozhodnete opravdu si zútulnit prostory pod povrchem.

Pokud ale takovou možnost nemáte, nicméně disponujete dostatečně velkou zahradou či pozemkem jako takovým, můžete si nechat postavit uzavřený altánek či do hloubky položený „bunkr“, ze kterého vinný sklípek vykouzlíte snadno.

Pasivní a aktivní sklepy

Ačkoliv nehodláte skladovat víno nijak profesionálně, hodí se vědět, jestli podmínky ve vašem vinném sklípku odpovídají potřebám vína. Důležitá je regulace teploty a zmírňování vlhkosti. Pokud mluvíme o pasivních sklepech, jedná se nejčastěji o ty profesionální, které vhodnost skladování vína prověřil čas a dobré zkušenosti vinařů.

Vy však možná budete budovat aktivní sklep, v němž zejména teplotu a větrání musíte regulovat s pomocí techniky.

Nejlepší podmínky pro skladování vína

Vinařům netřeba dlouho popisovat – vínu dělá nejlépe teplota kolem 11 °C, uskladnit jej můžete však zhruba v rozmezí pěti a osmnácti stupňů. Důležité je především, aby teplota nekolísala a byla konstantní, stálá. Pro dlouholetou archivaci vína není teplota nad dvanáct stupňů vhodná, protože urychluje proces zrání vína.

I hodnoty vlhkosti jsou důležité. Měla by se pohybovat kolem 60-70 %, neboť při nižší vlhkosti hrozí, že korkové zátky vína vyschnou a propustí kyslík, s nímž by víno mohlo oxidovat a tím se zkazit.

Nezapomeňte také, že víno je spíše noční živel a mělo by se uchovávat ve tmě a ve vodorovné poloze.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*