7 tipů jak začít psát

Již dlouho máte v hlavě nějaký příběh, ale stále váháte, jestli ho zkusit napsat? Možná by byla škoda se o to nepodělit s ostatními. Vždyť kdo ví, třeba ve vás třímá opravdový talent a my bychom tím přišli o druhého Williama Shakespeara nebo Arthura Conana Doyle a to nikdo nechce.

Tady je 7 tipů jak začít psát:

1 – Najděte si klidné místo a zbavte se povinností. Nemusíte si na týden pronajmout odlehlou chatu v divočině, ale trošku klidu na psaní potřebovat budete, abyste se do toho mohli ponořit. Udělejte faktury online, dokončete rozdělanou práci a vzhůru do toho.

2 – Začněte povídkou. Je hezké začít tisíci stránkovým eposem, ale buďme trošku realističtí a začněme něčím lehčím. Něčím, co nebude utahaný projekt na deset let, který stejně nedokončíte.

3 – Nepište co je v módě. Proč? Pravděpodobně vás to nebude bavit. Nebudete to Vy. Do příběhu se budete nutit a možná bez problému napíšete povídku, ale nebudete chtít pokračovat dále.

4- Bod 4 souvisí s bodem číslo 3. Pište o tom, o čem byste chtěli číst. Napište to, co byste si sami rádi přečetli. Milujete horory, zkuste nějaký napsat. Co takhle western? Do toho! Těžko se vám bude psát romantický příběh ze staré Anglie, když jste ve staré Anglii nejenže nebyli, ale nenávidíte Fish and Chips a anglickou kulturu.

5 – Dopřejte si svobodu psát, jak dlouho jen budete chtít.

6 – Nepište to moc dlouho. Ano, vím, psal jsem, že si máte dát na čas a psát to jak dlouho jen budete chtít. Ve skutečnosti můžete, ale je dost možné že za pár měsíců s příchodem jiného počasí se vám bude hůře psát o krásách léta, nebo zapomenete, o čem jste vlastně psali na začátku. Hrozí také to, že to již nikdy nedopíšete.

7 – Začněte. Tento bod je ze všech bodů ten nejdůležitější. Můžete o tom snít, jak dlouho chcete, ale dokud opravdu nezačnete, alespoň prvním řádkem, neuspějete.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*