Víte, na co máte nárok při zpoždění letu?

Člověk by si řekl, že ve vzduchu se přece netvoří žádné kolony, takže možnost zpoždění letadla je minimalizována. Přesto k tomu běžně dochází. Letadlo se zdrží na předchozí trase, musí čekat na letišti, než bude mít volný prostor k odletu, nebo se objeví technická závada. Co pak dělat?

Co si budeme nalhávat, zpoždění letu je většinou velký problém. Spousta cestovatelů má předem zamluvené spojení z letiště, ubytování, lístky do muzea na určitou hodinu apod. Zpoždění vám pak překazí všechny tyto plány. A přesně proto byste měli zjistit, zda vám náhodou nenáleží nějaká kompenzace.

Žehnejte Evropské unii

Pokud váš let:

· začíná na letišti členského státu,

· končí na letišti členského státu a je operován evropskou aerolinkou,

máte vyhráno. V takovém případě máte díky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 nárok na kompenzaci. Jenže jen za určitých podmínek.

Jestliže je let zpožděn aspoň o 2 hodiny (do letů o délce 1500 km), 3 hodiny (vzdálenosti 1500 – 3500 km) či 4 hodiny (nad 3500 km), máte nárok na občerstvení a dva bezplatné hovory, což je v dnešní době dost zbytečné. Kam si pro občerstvení jít? Nejspíš vás letištním rozhlasem svolají na určitou přepážku.

U zpoždění delšího než 3 hodiny už získáte finanční kompenzaci:

· 250 euro do 1500 km,

· 400 euro od 1500 km do 3500 km,

· 600 euro nad 3500 km.

Pokud bude let zpožděn do druhého dne, musí letecká společnost zajistit ubytování a dopravu z letiště a zpět.

Připojistěte se sami

Už vám někdy zpoždění letu zkazilo plány? Tak se na takové případy pojistěte! Pojištění zpoždění letadla většinou nebývá v základním balíčku, ale v těch vyšších se nachází. Až vám letecká společnost příště zkazí plány, budete mít aspoň proplacené náklady na vaši dovolenou či pracovní cestu. Mimochodem víte, že si lze pojistit i případy, kdy se nestihnete dostat na letiště včas, protože jste na dálnici potkali nehodu? Tuto variantu nabízí například ERV Evropská pojišťovna ve svém rozšířeném pojištění ERV Plus či celoročním MultiTrip Premium. Nepříjemné události vás mohou potkat ještě tehdy, než se vůbec dostanete do cílové destinace.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*