Teplá sezóna končí, jak správně zazimovat chatu?

By: Neosnaps

Podzim je doba, kdy majitelé chat a chalup myslí na zazimování. Chatu a chalupu je důležité důkladně zazimovat, aby mohla bez problémů sloužit k využívání zase další jaro. Jestliže nezazimujete svou chatu či chalupu, může se stát, že na jaře, kdy se budete chystat na chatě strávit první víkend, vás bude čekat řada nemilých překvapení, které se v konečném důsledku mohou docela prodražit.

 

Zazimování chaty či chalupy je proto věc, kterou není dobré v žádném případě nijak podcenit. Přemýšlíte, jak správně zazimovat chatu? Následující kroky vám s tím pomohou.

Contents

Vypusťte vodu

By: Neosnaps

Všechno vybavení, kde by se mohla zůstat voda, je nutné odstavit a vypustit. Vypustit a odstavit je tak nutné domácí vodárny, potrubí, splachovací toaletu a to nejen nádrž na vodu, ale také toaletní mísu, vypusťte dále ruční pumpu u studny a podobně. Zkrátka, kdekoliv se zdržuje voda je nutno vypustit. Jinak by voda mohla nadělat opravdu velké škody. Jestliže pro vytápění využíváte kotle či ohřevné krbové vložky, voda z radiátorů musí také pryč.

Do chaty nezatéká

Při zazimování je důležité kontrolovat, zda do chaty odněkud nezatéká. Pokud zjistíte, že ano, před zazimování je to nutno opravit. Drobné opravy je možno udělat svépomocí. Zkontrolujte také střechu, okapy, komín. V okapech může být mech a spadané listí. Hrozí, že se ucpou a při deštích je riziko, že se voda bude vracet, přetékat a poškodí se i fasáda. Objevíte-li škody, které jsou větších rozměrů, pak je lepší povolat odborníka, který vám pomůže.

By: Andrea @ Hotelsireland

Úklid sklepa

I to patří k zazimování chaty. Nepotřebné věci jsou totiž ideální pro vytvoření myšího domova. Co nepotřebujete, vyhoďte. Hlavně nenechávejte ve sklepě žádné jídlo, prakticky vůbec nic. Myši jsou velmi vynalézavé, mohou se pustit například i do nálepek od zavařovaček. Pojistěte si, že nebudete nechtěně provozovat myší hotel, rozložte důmyslně pastičky, použijte zvukový odpuzovač.

Skla

Zkontrolujte pevnost skel v oknech, mráz a led si nevybírá. Zrevidujte také nátěry okenic a dveří. Nenechávejte venku žebřík či jiné nástroje, kterými lze okna či dveře rozbít, všechno pečlivě uzamkněte.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*