Bylinky na hubnutí – Cesmína paraguayská

Chcete zhubnout přirozenou cestou pomocí bylinek? Vyzkoušejte například cesmínu paraguayskou neboli Ilex paraguariensis, která je mezi lidmi známá zejména díky nápoji jménem maté nebo yerba maté.

Stálezelený strom z Jižní Ameriky

Ilex_paraguariensis_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-074Cesmína paraguayská je stálezelený strom pocházející z Jižní Ameriky, jehož přirozeným prostředím jsou zejména břehy potoků a lesy v nadmořské výšce mezi 500 a 700 metry.

Tento strom dorůstá výšky až dvaceti metrů. Z listů, které mají vejčitý tvar a délku až patnáct centimetrů, se připravuje po celém světě známý nápoj maté či jinak řečeno yerba maté. Pěstované stromky se udržují v maximální výšce osmi metrů pro pohodlné sklízení listů.

Největší koncentrace cesmíny je jak jinak než v Paraguayi, Uruguyai, Argentině a v jižních částech Brazílie. Zajímavostí je, že strom se nerozmnožuje klasickým způsobem. Jeho semena totiž musí projít nejdříve trávicím traktem ptáků, který je připraví ke klíčení.

Co samotná cesmína a z ní vyrobené maté obsahuje?

Cesmína je známá již od dávných dob a maté se tak stalo kulturním a léčebným nápojem v celé oblasti Jižní Ameriky od Amazonky na jih. Maté obsahuje poměrně dost kofeinu a v kombinaci s ostatními látkami se z něj stává mnohonásobně více povzbudivý nápoj než je například silná káva. A co dále cesmína obsahuje? Naleznete v ní více než dvacet aminokyselin, vitamíny C, B1 a B2, či minerální látky jako mangan, vápník, magnézium, fosfor či železo.

636px-Ilex_paraguariensis_-_Yerba_mate_-_desc-leaves

S čím cesmína paraguayská pomáhá?

Cesmína je považována nejen za bylinku na hubnutí, jelikož odbourává tukové vrstvy v těle. Má i mnoho dalších pozitivních účinků na náš organismus. Zvyšuje a posiluje imunitu, pomáhá při detoxikaci, uklidňuje nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, pomáhá při zácpě, léčí nespavost, upravuje hladinu cukru ale i cholesterolu. Kromě toho má pozitivní vliv na činnost mozku, nezatěžuje srdce, zlepšuje paměť, doplňuje energii a zabraňuje vytváření kyseliny mléčné, která způsobuje únavu. Jedná se zkrátka o skvělého pomocníka!

A co vy, oblíbíte si maté? Víte o tom, že se jedná o třetí nejoblíbenější teplý povzbuzující nápoj světa? Místo cestování do Jižní Ameriky vám postačí cesta do obchodu se zdravou výživou.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*