Jak zužitkovat zelená rajčata ze zahrady

Po důkladné kontrole vašeho záhonku jste zjistili, že máte mnoho nedozrálých rajčat. Nyní proto musíte řešit, co s nimi? Vyhodit je? Vždyť přeci jsou zelené, ty se nekonzumují. Vyhodit je by byla škoda, můžete je totiž využít v kuchyni podobně, jako je tomu u jiné zeleniny. Ptáte se jak na to? Přinášíme malou inspiraci!

S mírou neškodí

green-tomatoes-833432_960_720Také znáte to, že zelené rajčata jsou jedovatá a jejich konzumace je nebezpečná? Tato pověra je pravdivá, ale jen z velmi malé části. Zelených rajčat se bát nemusíte, obsahují termostabilní látky solaninu. A ty jsou přímo toxické. Ovšem takovéto látky jsou také v bramborách. Navíc, v zelených rajčatech jich je velmi malé množství. Pro představu 100 g napůl uzrálých rajčat obsahuje maximálně 2 mg solaninu. Zelené rajčata v sobě mají 9 – 32 mg solaninu. Ovšem pozor, toxické množství je víc než desetkrát vyšší.

Tepelné zpracování

Výzkum však ukázal, že jsou-li zelené plody upravené tepelně či pomocí mléčného kvašení, snižuje se solanin až o 35 %. Přesto se nedoporučuje konzumovat více jak 100 gramů zelených rajčat a to v jakékoliv úpravě. Pro děti je tato konzumace nevhodná zcela. Rajčata nakládaná na kyselo, pečená zelená rajčata, ty jsou považována za riziková pro lidské zdraví. Zelená rajčata se doporučují nechat tepelně zpracovat. Přidat je můžete do masových směsí, omelet, leča a dalších tepelně zpracovaných jídel. Rajčata však můžete nechat také dozrávat. Jak?

Zrající rajčata

tomatoes-1539503_960_720Zelená rajčata dozrávají, jsou-li však na konci sezóny zelené, otrhejte je. Proberte, vytáhněte poškozené a nahnilé kusy a ostatní uložte na tácky. Ty poté položte co nejblíže oknu. K takovýmto rajčatům můžete dát jablko nebo několik zralých rajčat. Tácky můžete přikrýt perforovanou potravinovou fólií či je můžete nechat odkryté. Z jablek se uvolní etylén a ten pomáhá urychlovat u rajčat proces zrání. Zčervenají rychleji. Necháte-li tácky v chladu, pak můžete „sklízet“ rajčata den za dnem.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*