Jak vybrat koupelnovou baterii

By: Joe Shlabotnik

Kvalitní baterie by měla splňovat několik kritérií. Nadčasový design, dlouhodobou záruku, komfort při obsluze, jednoduchý servis, ochranu proti opaření, možnost regulace spotřeby vody, tichý provoz a odolný povrch.

Vzhled baterie závisí na našem vkusu a na tvaru ostatního vybavení v koupelně, zejména umyvadla a vany. Vždy bychom měli hledat značku výrobce, nekupovat bezejmenné výrobky a nešetřit. Výrobci značkových baterií používají i do standardních řad stejné kartuše. Špičkový design je už něco navíc.

Jen nová baterie nestačí

Ani sebelepší baterie nezmůže nic proti nečistotám či písku přinášeným vodou. Proto ve staré koupelně nestačí mnohdy ani výměna armatur, ale je potřeba udělat i nové stoupačky a rozvody a pořídit si ochranné filtry instalované na hlavní vodovodní řad u vstupu do domu nebo bytu.

By: Steve Johnson

K baterii je potřeba i kvalitní příslušenství, nerezové připojovací hadice či mosazné trubičky rozvodů. Před nákupem se také vyplatí zjistit, jaký máme tlak v potrubí, optimální je 3-4, maximálně 6 barů.

Kvalitu baterie určuje zejména kartuše, ale také její upevnění velkou opěrnou plochou a „prošroubovaný“ bezpečnostní šroub. Nejlepší baterie mají v porovnání s jinými opěrnou plochu až třikrát větší. Kartuše je nejvíce namáhanou součástkou, která rozhoduje o životosti baterie. Nejenže míchá studenou a teplou vodu, ale také brání nechtěnému protékání – neboli těsnění.

Druhy baterií

By: Kevin Marsh

Podle umístění rozlišujeme stojánkové, nástěnné, podomítkové, na okraj vany a pro instalaci na podlahu vedle vany

Podle použití se baterie dělí na umyvadlové, bidetové, vanové a sprchové

Podle ovládání známe kohoutkové, směšovací baterie se dvěma kohoutky, ale se společnou výpustí, pákové, termostatické a bezdotykové, které řídí elektronická čidla.

Každá z těchto baterií má své opodstatnění, výhody a nevýhody. Nejvýhodnější jsou pákové baterie.

Pro sprchové kouty se hodí termostatické baterie atd. Nejvíce nevýhod mají zřejmě kohoutkové baterie, neboť nastavení teploty a množství vody je zdlouhavé, míchání potřebné teploty trvá až 18 vteřin a další litry se ztrácejí při zavírání. Také hrozí riziko opaření.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*