Jak na pergolu

Zahradní krb může stát volně, nebo může být vybudován jako součást pergoly. Je potřeba dbát na jeho umístění s ohledem na kouř. Pergola s krbem může být v odlehlém koutu zahrady, kde je klid a možnost se kochat vlastnoručně upraveným okolím. Z hlediska obsluhy je však výhodnější, když pergola se zabudovaným krbem stojí hned u domu. Krb může být betonový, kamenný, cihlový nebo z prefabrikovaných tvárnic zakoupených v hobby marketech.

Oblíbené jsou dnes krby se zabudovanou udírnou, kde si můžete udit vlastní masné výrobky nebo ryby. Stavba zděného krbu není náročná. Dnešní nabídka na trhu je pestrá a kvalitní betonový krb pořídíte již od pěti tisíc Kč. Sofistikovanější typy se zabudovanou udírnou vyjdou od 10 do 15 tisíc Kč. Podobně je to s pergolami, které se většinou staví ze dřeva. Ovšem v současné době jsou na trhu například lamelové hliníkové pergoly v cenách do 40 tisíc Kč, u kterých si můžete naklápět lamely a regulovat prostup světla. Úplným zavřením lamel získáte střechu odolnou vůči dešti. Materiál je zárukou dlouhé životnosti při minimální údržbě.

 Zastřešení a zasklení pergoly

Zasklení pergoly je hitem poslední doby. Zasklení umožňuje uzavření pergoly, čímž vznikne prostor, který se vytápí jednak krbem, a jednak slunečními paprsky. Takováto pergola vám poskytne útulné posezení od jara do pozdního podzimu, aniž byste se musela dělat zásadní stavební rekonstrukce. Zasklení pergoly výrazně rozšíří užitnou plochu a byt a dům se zlepší co do komfortu za poměrně nízkých nákladů, které se vám vrátí díky prosklenému prostoru, který vytvoří izolaci obytného prostoru. Nejčastějším materiálem pro zasklení pergol je tvrzené sklo a polykarbonátové desky, které jsou odolné vůči mechanickému poškození i mrazu. Péče o prosklení je jako o běžných oken.

Zastřešení pergoly je velkou výhodou, neboť ji můžete využívat po celý rok, v zimě třeba jako zimní zahradu pro své květiny. Je to výhodné i pro méně odolný nábytek, který je chráněn před deštěm. K dispozici jsou dnes například trapézové polykarbonátové desky, které jsou velmi lehké a zároveň odolné i vůči krubobití. Pořídit si můžete různé odstíny a eliminovat UV záření, což vám umožní sedět pod pergolou i bez slunečních brýlí.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*