Dnes je na programu dne poměrně často zdravý životní styl. Záplava časopisů a jiných tiskovin nebo televizní obrazovky nás neustále informují o tom, že máme „jíst zdravě“. Co to ale vlastně konkrétně znamená?
Vyvážený a zdravý jídelníček by měl obsahovat především dostatek ovoce a zeleniny, na což se dnes žehrá v míře větší než malé. Vyloučeny nejsou ani tuky nebo cukrovinky, ale s těmi je radno zacházet jako s dezertem, měly by být vlastně až na vrcholu celé naší potravinové pyramidy – podobně jako klasická „třešnička na dortu“.
Neměli bychom zapomínat ani na další důležité věci – nedopřávat si nejsytější jídlo dne třeba jednu nebo dvě hodiny před odchodem na kutě, vynechávání snídaně během pracovních dnů, kdy ráno úprkem běžíme do práce a tak podobně. Do zdravého jídelníčku se rovněž nemůže vejít ani časté vysedávání ve fastfoodových restauracích.
Jíst bychom měli ideálně pětkrát nebo šestkrát denně v menších porcích. Je to rozhodně lepší, než se dvakrát až třikrát za cen doslova „přecpat k prasknutí“. Zanedbávat by se neměla ani snídaně, která může být teoreticky otázkou deseti nebo patnácti minut. Nezapomínejte na to, že energetická hodnota tuků je oproti bílkovinám a sacharidům hned dvojnásobná, nevytvářejme proto okrasné tukové polštářky zbytečně a rozmysleme se před sáčkem bramborových lupínků raději nad tím, kolik úsilí a energie by stála jejich pozdější účinná likvidace.
Ve zdravém jídelníčku nesmí chybět ani čistá pramenitá voda – které bychom měli ideálně vypít až osm malých sklenic denně. Minerální vody nemusíte rozhodně obcházet obloukem, rozhodně by ale pro vyšší obsah minerálních látek neměly nahrazovat obyčejnou vodu. Vysoký obsah vody mají některé druhy ovoce a zeleniny a samozřejmě i polévky, které by měly být nedílnou součástí každého oběda.
A v neposlední řadě – pro správnou činnost střev je nezbytně nutná i vláknina, kterou najdeme v luštěninách nebo ovoci, nejčastěji asi v tomto směru sáhneme po jablku.
Leave a Reply