Co se děje s tělem, když vám chybí hořčík?

Křeče po cvičení, ale i v klidu, cukání oka, únava nebo imunita rovněž nic moc? Ale také zácpa, vysoký krevní tlak a nemožnost usnout? Víme, co s vámi je! Chybí vám hořčík, ale není nutné hned běžet do lékárny a začít užívat kapsle. Stejně dobře si můžeme poradit i v kuchyni.

Denní přísun hořčíku by se měl pohybovat kolem 300 – 400 mg/den. Když máte málo hořčíku začnete zřejmě pociťovat křeče, ale popisovány jsou i příznaky typu depresí, nespavosti a bolestí hlavy. Jak z toho bludného kruhu ven? Jezte semínka, trochu něco „zeleného“, kakao, fazole a mandle.

Semínka, ořechy, petržel a další

Pokud jde o semínka, jsou to ty dýňová, která pomáhají tělu zpět získat hořčík. Stačí denně sníst 100 gramů a máte pro ten den splněno. Přejedli jste se semínek? Nevadí, jsou tu další tipy. Listová petržel je nejen výborným zdrojem vitamínu C, ale i hořčíku. Tam sice ve 100 gramech denní dávku nesplníte, ale můžete si jí dopřát klidně více nebo přidat do jídelníčku třeba mandle.

Co se týče ořechů, jsou to právě ony, které jsou top potravinou včetně arašídů. Málokdo ví, že když se před konzumací namočí, tělu dodají příznivé enzymy. A slupnout si můžete i na čokoládě, která bude obsahovat hodně kakaa. Ovšem tady platí, že by čokoláda neměla být moc sladká, pak brzdí absorpci hořčíku.

Moderní doba a zapomíná se na základ

Všude slyšíte, konzumujte kombuchu a probiotika, ale co takový minerál jako je hořčík? Často se na něj zapomíná a pak to má své důsledky. Díky tomu, že se snažíte do stravy zařadit hořčík, podpoříte tím i přísun dalších živin, jako je třeba vláknina, sacharidy, zdravé tuky a vápník. Pokud tedy nejste zrovna příznivcem změny nějaké stravy, obohaťte své zeleninové saláty o ořechy a semínka.

Stačí mít jen chuť experimentovat. Co třeba ředkvičky, rukola, řeřicha, sýr feta? Nebo ledový salát, olivy, rajčata, balkánský sýr, okurka? Dejte dohromady, co vám chutná a salát posypte ořechy, mezi ty nejvýznamnější, co mají hořčík, patří mandle, arašídy a kešu. Zálivka je pak už snadná, např. z dijonské hořčice, octu a pár kapek oleje.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*