Co se děje s tělem, když vám chybí hořčík?

Křeče po cvičení, ale i v klidu, cukání oka, únava nebo imunita rovněž nic moc? Ale také zácpa, vysoký krevní tlak a nemožnost usnout? Víme, co s vámi je! Chybí vám hořčík, ale není nutné hned běžet do lékárny a začít užívat kapsle. Stejně dobře si můžeme poradit i v kuchyni.

Denní přísun hořčíku by se měl pohybovat kolem 300 – 400 mg/den. Když máte málo hořčíku začnete zřejmě pociťovat křeče, ale popisovány jsou i příznaky typu depresí, nespavosti a bolestí hlavy. Jak z toho bludného kruhu ven? Jezte semínka, trochu něco „zeleného“, kakao, fazole a mandle.

Semínka, ořechy, petržel a další

Pokud jde o semínka, jsou to ty dýňová, která pomáhají tělu zpět získat hořčík. Stačí denně sníst 100 gramů a máte pro ten den splněno. Přejedli jste se semínek? Nevadí, jsou tu další tipy. Listová petržel je nejen výborným zdrojem vitamínu C, ale i hořčíku. Tam sice ve 100 gramech denní dávku nesplníte, ale můžete si jí dopřát klidně více nebo přidat do jídelníčku třeba mandle.

Co se děje s tělem, když vám chybí hořčík?

Co se týče ořechů, jsou to právě ony, které jsou top potravinou včetně arašídů. Málokdo ví, že když se před konzumací namočí, tělu dodají příznivé enzymy. A slupnout si můžete i na čokoládě, která bude obsahovat hodně kakaa. Ovšem tady platí, že by čokoláda neměla být moc sladká, pak brzdí absorpci hořčíku.

Moderní doba a zapomíná se na základ

Všude slyšíte, konzumujte kombuchu a probiotika, ale co takový minerál jako je hořčík? Často se na něj zapomíná a pak to má své důsledky. Díky tomu, že se snažíte do stravy zařadit hořčík, podpoříte tím i přísun dalších živin, jako je třeba vláknina, sacharidy, zdravé tuky a vápník. Pokud tedy nejste zrovna příznivcem změny nějaké stravy, obohaťte své zeleninové saláty o ořechy a semínka.

Stačí mít jen chuť experimentovat. Co třeba ředkvičky, rukola, řeřicha, sýr feta? Nebo ledový salát, olivy, rajčata, balkánský sýr, okurka? Dejte dohromady, co vám chutná a salát posypte ořechy, mezi ty nejvýznamnější, co mají hořčík, patří mandle, arašídy a kešu. Zálivka je pak už snadná, např. z dijonské hořčice, octu a pár kapek oleje.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*